Ballina Blog

Fragmente nga Paulo Coelho, Emma Goldman dhe Stefan Zweig!

0

“O pushtet që ke shikimin e meduzës, ai që ta ka parë njëherë fytyrën nuk mund t’i shkëputë sytë prej teje se mbetet i magjepsur dhe i robëruar! Ai që qoftë edhe njëherë e ka provuar kënaqësin dehëse të pushtetit dhe të urdhërave nuk është në gjendje të shkëputet prej saj. Shfletojeni historinë e botës duke kërkuar atje ndonjë dorëheqje të vullnetshme dhe përveç Sulës dhe Karlit të V si zor të gjeni ndër mijëra dhe dhjetramijëra shembuj të tjerë, më shumë se nja dhjetë të tillë, të cilët duke qenë me mendje të kthjellët dhe të ngopur nga pushteti, të kenë hequr dorë nga pasioni djallëzor, për të luajtur një rol në fatin e miliona njerëzve.”

Thënie nga Leonardo da Vinçi dhe Pablo Picasso!

0

“Secili fëmij është një artist. Problemi është si të mbetet artist edhe kur të rritet.”

Thënie nga autorë të ndryshëm!

0

“Keni kujdes nga shpenzimet e vogla. Një rrjedh e vogël e fundos edhe anijen e madhe.”

Pse i admirojmë njerëzit modest?

0

Njerëzit e përunjur, modestë, na pëlqejnë më shumë. Ata nuk rrëfehen përmes asaj që vërtet bëjnë, as përmes shfaqjeve me fishekzjarre.

Carl Gustav Jung mbi sinkronitetin: Si mund t’i sjell ai kuptim jetës suaj?

0

Autor: Jess Carpenter

Kur ndodh diçka e rëndësishme që nuk mund të shpjegohet me shkencë ose rastësi, çfarë është?  Disa njerëz i kanë përcaktuar këto rastësi si perceptim ekstennsiv ose diçka që është paranormale. Por, a është ai përkufizimi më i mirë?

Një vajzë si Simone de Beauvoir!

0

Simona mendon se marrëdhënia me prindin nuk matet nga dashuria e përçuar, por nga ndikimi që ka ai në formimin e fëmijës. E pranon që e ëma, ndoshta pa dashje, me indiferentizmin dhe moskuptimin e saj, e ndihmoi që ta shndërronte atë në gruan simbol të Francës së viteve ’50-’70.

Lotët e Niçes – trilli i kryeveprës “Kur qau Niçja”

0

Është tetori i vitit 1882 dhe Zhozef Brojeri, psikiatri i famshëm dyzetëvjeçar, mjek personal në Vjenë i arstistëve dhe filozofëve si Brahms, Brucke dhe Brentano, ndodhet në Kafe Sorrento në shoqërinë e një gruaje të re që nuk e njeh, por që e thirri për një “çështje urgjente” nga ku do të varet “fati i filozofisë gjermane”. Quhet Lu Salome dhe ka një bukuri të pazakontë: ballë i plotë, mjekër e skalitur, sy blu të shndritshëm, buzë sensuale dhe flokë biondë në platin.

25 thënie mbi frikën dhe tejkalimin e saj!

0

“Kam mwsuar se guximi nuk ishte mungesa e frikës, por triumfi mbi të. Njeriu trim nuk është ai që nuk frikësohet, por ai që e pushton atë frikë.” – Nelson Mandela

Kobe Bryant – disa nga shprehjet më frymëzuese të tij!

0

Kobe Bryant vdiq tragjikisht në një përplasje me helikopter rreth 30 milje në veri-perëndim të qendrës së Los Angelos. Vajza e tij 13-vjeçare Gianna u vra gjithashtu në përplasje, së bashku me 8 persona të tjerë. Bryant do të mbahet mend si një nga lojtarët më të mëdhenj të NBA.  Përveç punës së tij në fushën sportive, ai ishte i njohur për vendosmërinë dhe punën bamirëse të jashtëzakonshme në shërbim të të tjerëve.  Për nder të trashëgimisë së Bryant, ne kemi zgjedhur disa nga citatet e tij më frymëzuese.

“Do të mbetet vetëm dielli i dashurisë sonë” – korrespondenca mes Albert Camus dhe Maria Casares!

0

Ai ylli në ngjitje i rretheve letrare në Paris. Ajo vajza e kryeministrit të fundit të Spanjës republikane. Të dy takohen në më 1944, ndërsa natën e parë e kalojnë në shtëpinë e Jean Paul Sartre. Në mes të marrëdhënies së tyre pengesë bëhet bashkëshortja e Camus, Francine.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Fragmente nga kryeveprat!

“Ajo ishte e bukur, por jo sikur vajzat e revistave. Ajo ishte e bukur për mënyrën si mendonte. Ajo ishte e bukur, për shkëlqimin...

Shprehje nga Nëna Terezë!