Artikuj

Ballina Artikuj

Isaac Newton ndryshoi botën ndërsa ishte në karantinë nga Murtaja e vitit 1665!

0

Një rastësi fatlume. I izoluar gjatë Plagës së Madhe të Londrës, filozofi u angazhua në zbulime marramendëse që shënuan “vitin e tij të mrekullive”.

Një grua me ankth dashuron ndryshe…

0

 

Ju po kaloni ditën tuaj, dhe papritmas nuk mund të merrni frymë. Ju nuk mund ta kuptoni pse por ndjeheni sikur po mbyteni, dhe nuk ka njeri përreth që t’ju ndihmojë. Pavarësisht sa me zë të lartë bërtisni, askush nuk ju dëgjon. Ju jeni vetëm, duke e humbur frymën tuaj dhe duke luftuar e vetme.

Kanabisi apo Marijuana – efektet positive dhe negative të saj!

0

 

Kanabisi ose Marijuana siç njihet gjerësisht është një bimë e cila përmban një kimikate psikoaktive të quajtur kanabinoidet. E mashtron trurin të prodhojë hormone që i bën përdoruesit të ndjehen të qetë dhe të lumtur. Ka përbërës të ndryshëm kimikë që gjenden në kanabis, por ka dy kimikate kryesore që luajnë role më të mëdha, tetrahidrocannabinol (THC) dhe kanabol (CBD). THC jep një efekt që e bën përdoruesin të ndjehet i uritur dhe i bezdisshëm ndërsa CBD jep ndjenjën e qetë dhe të heshtur.

Bibla apo Kurani – cili përmban më shumë fjalë të dhunshme?

0

Duke studiuar nëse Kurani është vërtetë më i dhunshëm se homolgu i tij i Krishterë Bibla, inxhinieri softwerik Tom Anderson i ka përpunuar tekstet e librave të shenjtë, për të parë se cili nga librat përmban më shumë fjalë të dhunshme.

Shenjat që tregojnë se nuk je në depresion, por thjesht rrethohesh nga budallenjtë!

0

Mos lejoni që këta njerëz të prishin vetëvlerësimin tuaj. Këshilla për të hequr qafe njerëz të gabuar dhe për t’u ndjerë më mire.

Përse njerëzit sarkastikë janë më të suksesshëm?

0

Të gjithë e duan sarkazmën. Eshtë kaq e ngrohtë dhe e mjegullt dhe i bën të gjithë të ndjehen bukur. Prandaj, vazhdoni me ato batuta kafshuese – patjetër do t’ju sjellin miq dhe admirues!

Përse njerëzit tradhëtojnë? Disa shpjegime nga psikologët!

0

Kur njerëzit tradhëtojnë në çdo aspekt, ata ulin veten e tyre. Kohët e fundit është bërë mjaft e zakonshme tradhëtia në marrëdhënie. John Howard, një psikoterapist, thotë se në 50% të marrëdhënieve, ekziston tradhëtia. Shpesh ajo mbetet një arsye e fortë e divorceve, ndaj dhe mendohet se shumë çifte po ndahen kohët e fundit.

Njerëzit e thjeshtë janë edhe më të jashtëzakonshmit!

0

Në një botë ku duket e domosdoshme të ndjekësh zakonet e përsosmërisë shumë herë të sajuara, ja tek janë ata, njerëzit e jashtëzakonshëm që kanë virtytin më të bukur nga të gjithë: thjeshtësinë, unike dhe të dallueshme, që e bën një person tepër të jashtëzakonshëm.

Meshkujt kthehen. Femrat largohen përgjithmonë!

0

Ndonjëherë duket e komplikuar të kuptosh se kush do ta bëjë hapin e parë. E komplikuar është edhe të dish se si do të shkojnë më pas punët, kush do të dojë më tepër, kush do të ofrojë më tepër dhe deri ku do të arrihet në atë lidhje.

Si mund të ndikojë izolimi në shëndetin tonë fizik dhe mendor?

0

Ndërsa  pandemia e Covid-19 vazhdon,  miliona njerëz në SH.B.A. janë duke u mësuar me idenë që duhet të shkëputën  gjithnjë e më shumë nga shoqëria.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Thënie nga Erich Fromm!

  “Nuk është i pasur ai që ka shumë, por është i pasur ai që jep shumë.”   “Nuk mund të bësh mirë ndaj botës, pa e...