Artikuj

Ballina Artikuj

10 sjelljet e një femre të dashuruar marrëzisht!

0

Të biesh në dashuri me një femër është një nga gjërat më të bukura dhe më të veçanta që mund të ndodhin në jetë. Problemi i parë që të shtrohet është fakti, nëse edhe ajo të do mbrapsht apo jo. Por cilat janë dhjetë sjelljet e një femre të dashuruar?

Dhjetë filozofët e mëdhenjë që kanë vuajtur nga çrregullime psiqike!

0

Ata që shtrojnë pyetje të vështira, të tilla si: “pse gjendemi këtu?”, “ prej nga e nxjerrim moralin?” dhe “çfarë realisht do të thotë të jesh përtokë?”, i kanë dhënë njerëzimit njohuri të mahnitshme filozofike, si dhe udhëzime etike. Për fat të keq, reflektimi me tepri mbi këto çështje mund të çojë ndonjëherë në dalldi trurin e filozofëve, duke nxjerrë në pah presionin  më shumë se sa duhet!

Rastet kur dashuria e kishte ndryshuar historinë!

0

Thuhet shpesh se “dashuria e bën botën të vijë vërdallë”. Por në dallim nga disa aforizma, kjo është çuditërisht e saktë. Dashuria përshkon çdo aspekt të jetës sonë, nga filmat dhe librat, deri tek ekzistenca jonë. Dhe ajo nuk është një dukuri e kohëve të fundit. Shumë njerëz përgjatë historisë kanë diktuar zhvillimet në botë, vetëm për t’i bërë përshtypje një vajze. Ja cilat janërastet më të famshme.

Linda Lee, gruaja që e frymëzoi Bukowskin për “Gratë”!

0

Ai la gotën e uiskit dhe vijoi të vështronte lëvizjet e vajzës që hynte e dilte në banakun e atij lokali. Kishte veshur një fustan të kuq me pika, ndërsa flokët e verdhë i shtriheshin poshtë qafës… Ajo u buzëqeshte klientëve, dhe kur kaloi pranë tij nuk e hodhi vështrimin… Ishte viti 1976, dhe portreti i Charles Bukowski-t ishte i njohur për të gjitha femrat amerikane… Të gjitha do të donin të ishin një moment pranë tij… Proza e tij e shkurtër, poezitë plot melankoli e erotizëm, i bënin femrat të donin të gjenin burrin që i kishte shkruar ato, burrin që dukej se njihte aq mirë çdo qelizë të trupit të një gruaje…. Por ajo, Linda Lee Beighle, nuk e ktheu vështrimin nga ai… as kur mori xhaketën e varur bri derës, dhe humbi tej në rrugë.

Njëra ndër letrat më të bukura të dashurisë – Remarku i shkruan të dashurës!

0

Mendoni se letra e vetme e bukur e dashurisë është ajo e Tatjanës drejtuar Onjeginit? Duhet të lexoni edhe letrën e shkrimtarit Erich Maria Remarque drejtuar të dashurës së tij, Marlene Dietrich, dhe me siguri do ta rimendoni edhe një herë se cila është më e bukura.

Gjashtë arsyet që e bëjnë një burrë të bie në dashuri!

0

Dashuria është një forcë e pashpjegueshme që mund ta përmbys botën tuaj. Është një enigmë e komplikuar të cilën njerëzit gjithmonë janë munduar ta kuptojmë. Ne nuk e dijm se çka saktësisht na bënë të biejm në dashuri me dikë, mjaftueshëm sa për të kaluar të gjithë jetën me të.

Historia e patreguar e Frojdit: Si e shtyu drejt vetëvrasjes mikun gjenial, për një grua!

0
Lou Andreas Salome

 

Lou-Andreas Salome kishte refuzuar propozimin për martesë nga Niçja, ndërsa kishte qenë muza e Rilkes dhe adhurohej nga Frojdi. Por ishte edhe e dashura e Victor Tausk, nxënësit më të mirë të Frojdit që në vitet më të vështira u braktis nga ky i fundit duke e çuar drejt vetvrasjes. Një histori dashurie, idesh dhe rivaliteti mes mjeshtrit dhe nxënësit.

Pesë filozofët që “folën” edhe me vdekjet e tyre të çuditshme…

0

Simon Krishlej, profesor i filozofisë në Shkollën e Re për Kërkime Sociale në Nju Jork, ka shkruar një libër të quajtur ”Libri i Filozofëve të Vdekur” (2008). Ai rrëfen tregime të ndryshme rreth vdekjes së filozofëve, dhe disa prej tyre janë realisht të çuditshme apo dhe qesharake. “Ambicia e librit, është të tregojë, se shpesh vepra më e madhe e artit të një filozofi, është mënyra e vdekjes së tij”- u shpreh Kritshlej për “The Guardian”.

Një ndër intervistat e rralla të gjeniut Nikola Tesla, e realizuar para 117 viteve!

0

Për të profilizuar një identitet kaq të jashtëzakonshëm të historisë së shkencës, për të hedhur dritë mbi terrin e shumë hamendësimeve dhe dilemave, për të kapur fillin që përshkon tërësinë e një identiteti kaq kompleks dhe të larmishëm, më mirë se sa një intervistë, më mirë se prononcimi i vetë personazhit, askush tjetër nuk mund të jetë më i besueshëm, asnjë vërtetë s’mund t’i mbivendoset asaj që përbën dëshminë e së vërtetës së vërtetave.

7 gjërat që duhet të mbahen të fshehura, sipas filozofisë budiste!

0

 

7 gjërat për të mbajtur sekret, sipas filozofisë indiane, ndihmojnë jo për të fshehur, por për të mbrojtur privatësinë tuaj. Qetësia emocionale. Thjesht kopshti juaj i brendshëm.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Si u arratis Tolstoy nga martesa e tij 48 vjeçare!

Leon Tolstoy nuk mendonte asnjëherë se ishte i aftë të braktiste një grua. Kur Sofia Andrejevna hyri në jetën e tij, ai e kuptoi...

Shprehje nga John Lennon!