Artikuj

Ballina Artikuj Faqe 2

Dhjetë njerëzit që formësuan teorinë konspirative mbi “Iluminatin”!

0

Është thënë që macet sundojnë internetin, por ka një forcë edhe më të keqe për të cilën ndoshta keni dëgjuar: Iluminati. Thuhet se ata qëndrojnë prapa çdo nisme të rëndësishme njerëzore, qëkur njeriu u ndërtua gjenetikisht për herë të parë nga alienët e hapësirës. Iluminatët janë me siguri duke u dhënë një dorë miqve tanë felinë në garën e tyre si sunduesit supremë të hapësirës kibernetike.

Shtatë gjërat që na i mëson “Anna Karenina”!

0

“Ana Karenina” është një roman romantik tipik i letërsisë ruse, i shkruar plot me detaje që të mbeten në mendje, por që transmeton edhe një ngarkesë të fuqishme emocionale. Ana, personazhi kryesor i veprës, nuk e gjen veten gjëkundi në martesën e saj dhe, pasi një aventurë jashtëmartesore, e gjen veten në shinat e trenit, e gatshme për t’u vetëvrarë për mëkatin që ka bërë.

Çka lexonte Osama Bin Laden?

0

Ashtu siç ka thënë novelisti Walter Mosley, rafti i librave i një personi ju tregon çdo që ju do të dëshironit të dinit për atë person. Fatkeqësisht, shumë nga librat që do të përmenden në këta artikull nuk janë duke u shtypur më, por për fat të mirë, shumica e librarive që shesin libra të dorës së dytë i kanë pjesën më të madhe të këtyre titujve.

Fjodor dhe Ana Dostojevski – një histori e mrekullueshme dashurie!

0

Në verën e vitit 1865, kur sapo kishte nisur të shkruante “Krim dhe ndëshkim”, një nga romancierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave nuk ishte në gjendjen e tij më të mirë. I mbetur i ve, Dostojevski humbi edhe të vëllain.

“Veni, vidi, vici”! Shtatë parime të lidershipit nga Jul Çezari!

0

Në ditët tona, Jul Çezari konsiderohet ende një prej strategëve më të mëdhenj ushtarakë të historisë, dhe emri i tij është gjithashtu sinonim i kultit të personalitetit dhe njeriut të fortë. Si arriti të ketë kaq shumë pushtet në jetë? Më poshtë disa mësime prej tij.

Gjashtë tiparet e veçanta të vetmitarëve!

0

Të shijosh kohën të cilën e kalon vetëm dhe të ndjehesh i vetmuar, janë dy fenomene të ndryshme. Ti mund të jesh i rrethuar nga njerëz dhe të ndihesh si njeriu më i vetmuar në botë. Ose, ti mund të jesh vetëm dhe të ndihesh i plotësuar.

Katër mësime për jetën nga filozofi i madh – Friedrich Nietzsche!

0

Friedrich Nietzche ka lindur në vitin 1844 në një fshat të qetë në pjesën lindore të Gjermanisë, ku – për breza të tërë – paraardhësit e tij kishin qenë pastorë. Ai kish patur rezultate vecanërisht të shkëlqyer në shkollë dhe universitet; kishte shkëlqyer kaq shumë në greqishten e lashtë (një lëndë shumë prestigjoze për kohën), saqë e bënë profesor në Universitetin e Bazelit kur ishte ende në mesin e të njëzetave.

Femrat e forta e kanë më të vështirë ta gjejnë dashurinë e vërtetë!

0

Nëse je një femër e fortë dhe e sigurtë në vete, me siguri e ke provuar në lëkurën tënde se sa e vështirë është të gjesh dashurinë e jetës. Femrat e forta kanë më shumë vështirësi në krijimin e një marrëdhënieje afatgjatë dhe të shëndetshme dhe faji, në fakt, nuk është i tyre.

Sëmundja më e përhapur në planet!

0

Sëmundja më e përhapur në planet ku  numri i të prekurve arrin në 350 milionë, është depresioni. Të paktën një milion persona vetëvriten si rezultat i prekjes nga ai.  

Përse ziliqarët urrejnë? Përgjigjet Kierkegard!

0

Filozofi i parë ekzistencialist, shkrimtari  dhe mendimtari danez Soren Kierkegaard( 5 maj, 1813- 11 nëntor 1855) mund të ketë jetuar vërtetë një jetë të shkurtër, por ajo ishte e thellë dhe kuptimplotë, me një ndikim që rrezatoi dije gjërësisht nëpër shekujt e mëvonshëm dhe shkollat filozofike.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

“SHTATË VEHTET” nga Kahlil Gibran

SHTATË VEHTET Në orën më të qetë të natës, ashtu gjysëmfjetur, i shtrirë, shtatë vehtet e mija u ulën bashkë, e ashtu bisedën me përshpëritje filluan:   Vetja e parë:   Këtu...

Shprehje nga Marilin Monroe!

…bën mirë të shkosh!