Artikuj

Ballina Artikuj Faqe 3

Si duhet të dashurohet?

0

“Të dashuruarit pa e ditur se si të dashurohet e lëndon personin që e dashurojmë”

19 rregulla të mirësjelljes që shumica i thejn çdo ditë!

0

Sot, për shumicën e njerëzve etika duket si një koncept i epokës së shkuar, por duhet ta dini se etika e një njeriu tregohet dhe nga detaje të vogla.

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenjë!

0

Franc Kafka (1883-1924)

Autorit të Metamorfozës i pëlqente të praktikonte nudizmin, edhe pse kjo ndodhte në raste të rralla. I kalonte pushimet e tij në një hotel në natyrë që quhej “Burimi i të rinjve”, por kishte pak siklet për t’u zhveshur i tëri, dhe i kishin vënë pseudonimin “njeriu me rroba banje”.

Marx: Përse në kapitalizëm rroga nuk e kap muajin?

0

Shumica e njerëzve pajtohen me idenë se ne duhet ta përmirësojmë disi sistemin tonë ekonomik. Ai kërcënon planetin tonë nëpërmjet konsumit pa kriter, na shpërqëndron me një reklamat që shfaqen kudo, i lë njerëzit të uritur dhe pa kujdes shëndetësor, dhe nxit konflikte të panevojshme. Megjithatë, ne jemi shpesh të prirur t’i hedhim poshtë idetë e kritikut më të famshëm dhe ambicioz, Karl Marks.

Pse gratë tërhiqen më shumë nga tipat introvertë?

0

A keni menduar ndonjëherë se cili do të ishte djali juaj i ëndrrave? Sigurisht, që po! Pavarësisht nëse keni qenë gjashtë vjeç dhe keni ëndërruar për dashurinë e vërtetë ose njëzet e gjashtë dhe thjesht e dëshironi dikë që do t’ju dëgjonte, shumica e grave kanë menduar një herë ose dy herë në lidhje me këtë temë. Tani që po mendoni për këtë, si është dashuria juaj në ëndërr? Tipin tuaj e preferoni të gjatë dhe të bukur, apo të shkurtër dhe të lezetshëm? Kjo mund t’ju vijë si befasi, por përsa i përket personalitetit, gratë gjithnjë e më shumë po tërhiqen nga introvertët.

Sekreti i suksesit nuk është ai që mendoni!

0

Njëri ndër problemet krysore në ballafaqim me botën sot, është ndjekja e lumturisë. Të qenurit i lumtur është bërë synimi i secilit person, madje ne jemi duke e përdorur lumturinë për t’i dhënë përgjigje pyetjes më bazike të ekzistencës njerëzore: “Cili është qëllimi i jetës”? Çdo gjë tjetër është dytësore. Miliona njerëz, jetën e vet i’a kanë përkushtuar arritjes së kësaj gjendje të lumturisë, por vetëm pak e kanë arriturë këtë sukses.

11 gjenitë dhe zakonet e tyre të çuditshme!

0

Pitagora urrente bathët, Balzaku pinte 50 kafe në ditë, për Ajnshtajnin çorapet ishin të panevojshme, Niçe shkruante në këmbë…

Pse djemtë e mirë ngecin gjithmonë në “zonën e miqësisë?

0

A keni menduar ndonjëherë se përse është kaq e vështirë për juve të gjeni një të dashur, e madje edhe kur e gjeni, lidhjet e juaja janë të papërmbushura, të cekëta dhe jetë shkurtë? Epo, më fal që po ta them por gratë nuk bien për djemt që janë vetëm të mirë – ata duhet të jenë më shumë se kaq.

Gjashtë arsyet që e bëjnë një burrë të bie në dashuri!

0

Dashuria është një forcë e pashpjegueshme që mund ta përmbys botën tuaj. Është një enigmë e komplikuar të cilën njerëzit gjithmonë janë munduar ta kuptojmë. Ne nuk e dijm se çka saktësisht na bënë të biejm në dashuri me dikë, mjaftueshëm sa për të kaluar të gjithë jetën me të.

Victor Hygo, gjeniu të cilin tragjedia e shoqëroi përgjatë gjithë jetës!

0

Victor Marie Hugo lindi në 26 shkurt të 1802, pothuaj 13 vjet pas shpërthimit të Revolucioni francez. Ishte geniu i kohës së tij dhe i të gjitha kohërave.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Njerëzit e thjeshtë janë edhe më të jashtëzakonshmit!

Në një botë ku duket e domosdoshme të ndjekësh zakonet e përsosmërisë shumë herë të sajuara, ja tek janë ata, njerëzit e jashtëzakonshëm që...