Poezi

Ballina Poezi

“Gjeniu i turmave”, nga Charles Bukowski!

0

Ka mjaft pabesi, urrejtje, dhunë, absurditet,
në njeriun mesatarë,
aq sa të furnizojë çdo ushtri, në çdo ditë të dhënë.

Poezi të bukura nga Saadiu!

0

GRUAJA E MIRË DHE GRUAJA E KEQE.

Një grua e bukur që skuqet kur flet,
Të shoqin e varfër e bën si një mbret.
Si mbreti ti jetën kaloje mbi dhe,
Se shoqe si do vetë në gjit më ke!

Poezi nga Ismail Kadare

0

Ti dhe Hëna

Kësaj nate me hënë të vjeshtës,
Dola fushës të bredh kuturu.
Retë shtyhen me vrap pareshtur,
Hëna duket aty-këtu.

Poezi nga Agim Doçi!

0

ELEGJI…

(Sipas stilit të Çajupit)

Në ç’vend kemi lerë
Krenarë dhe të dhjerë!…
Në Shqipëri !…

Poezi nga Albert Kamy

0

E dashura ime,
në mes të urrejtjes
zbulova brenda vetes një
dashuri të pathyeshme.

“Një grua”, “Baladë për bijën që se kisha” dhe “Dy gjysma dashurish” nga Sokrat Habilaj

0

NJË GRUA

Mund ta duash një grua veç një çast,
E të ikësh prej saj, pa u shuar malli.
Po vite më vonë të bësh me të pakt,
Të të shfaqet përballë, si e pe së pari.

Poezia “Nëna” dhe “Lirikë intime” nga Frederik Rreshpja!

0

Nena

Ka filluar te plaket nena.
Fytyra e saj po mbulohet me rrudha.
Po mbulohet me nje pleqeri te bukur.
Ç’eshte keshtu kjo rrjete qe hedh koha mbi nenen time?

Poezi të bukura nga Alexander Pushkin

0

Ç’ është për ty ky emri im?
do vdesë edhe ai ashtu,
si zhurm’e valës në mërgim,
si zë i mbrëmjes nëpër pyll.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Fragment nga “Gjuetari i balonave”

“Në natën e njejtë, unë e shkrova tregimin e parë të shkurtë. Mu deshën tridhjetë minuta për ta bërë këtë. Ishte një përrallë e...

Poezi nga Ismail Kadare