Artikuj

Ballina Artikuj

Disa fakte shkencore që nuk janë më të vërteta!

farë mendoni se është më e mundshme – të goditesh nga rrufeja apo të vritesh nga një asteroid që bie? Ju mund të habiteni, por probabiliteti i vdekjes së shkaktuar nga një asteroid, është pothuajse dy herë më i lartë.

Njerëzit mund të vdesin edhe nga zemra e thyer?

Nga Stefan Evans – BBC

Është e qartë që dashuria mund të bëjë çdo njeri të qajë. Një ditë pasi vajza e dashur vdes, mamaja vdes gjithashtu. Është një tragjedi me një grimcë ëmbëlsie – dy njerëz që jetonin jetët e njëri-tjetrit, dhe atyre njerëzve që jetojnë bashkë.

Pesë cilësitë e njerëzve me zemër të mirë!

Një njeri me zemër të mirë shpesh sakrifikon lumturinë e tij për atë të personave që do.

Letra e Jusuf Gërvallës drejtuar nënës

Nanë e dashtun!
Rruga e jetës na pruni deri këtu. Zor sa të duesh. Po kollaj, s’ka qysh bahet ma kollaj

Jeta e Mark Twein-it, bredhjet, aventurat dhe fatkeqësit e tij jetësore!

Shkrimtari i shquar amerikan Mark Tuen u lind më 30.11. 1835 në Hanibël, në një qytet të prapambetur dhe të harruar të shtetit Florida Misuri (SHBA). Emri i tij i vërtetë është Samuel Le(a)nghorm (Le(a)nghorme) Klemens.

Mbi psikologjinë mashkullore!

Është e vërtetë që meshkujt ndonjëherë është shumë e vështirë të kuptohen. Nëse vërtet dëshironi të kuptoni mënyrën me të cilën meshkujt mendojnë, për fillim po ju japim disa këshilla.

Nuk i ke humbur ti ata që janë larguar prej teje. Ata të kanë humbur ty…

Shumë nga ne mund ta kenë përjetuar largimin e dikujt që kemi dashur për arsye nga më të ndryshmet. Ndoshta edhe ti. Momentet e para kur ke qenë pa atë person, kanë qenë me siguri ndër më të trishtat që mund të kesh përjetuar ndonjëherë. Mund të jesh ndjerë i/e pamjaftueshme për të tjerët dhe të jesh ndjerë tmerrësisht keq me veten.

Zelda dhe F. Scott Fitzgerald- një histori dashurie dhe çmendurie

Zelda Fitzgerald ishte një grua plot jetë. Energjia e saj ishte ngjitëse, një nga arsyet pse media ishte e obsesionuar pas saj. Jeta e Zeldës nuk ishte perfekte, por bukuria, energjia, sensi i modës e shndërruan atë në një ikonë, me dhjetëra artistë edhe sot të frymëzuar prej saj.

Pesë fazat e një lidhje!

Një hulumtim ka zbuluar pesë fazat përmes së cilave të gjitha lidhjes kalojnë dhe çka sjell secila prej tyre.

Një web faqe e quajtuar “eHarmony” ka kryer një hulumtim me 1000 australian për zbuluar se pse momente të ndryshme ndodhin në një lidhje.

Në rrjetet sociale, asgjë nuk është ashtu siç duket

Ne mendojmë se jeta e personazheve të njohur është perfekte. Filtrat nëpër fotografi, rregullimet me fotoshop, operacionet e tyre plastike që i bëjnë të duken bukur, komoditeti në të cilin jetojnë dhe gjithë gjërat e bukura dhe të shijshme që postojnë, na bëjnë të mendojmë se jeta e tyre është ndër më perfektet që ekzistojnë.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

LASGUSH PORADECI – RI MBËSHTETUR NË TRYEZË

Ri mbështetur në tryezë Ndaj më shpesh e ndaj më rrallë, Pa vjen malli të më ndezë Zjarr në zemër, zjarr në ballë. Asohere dyke pritur I marr tëmbëlat...

Lao Tzu