Artikuj

Ballina Artikuj

Dëgjo mirë: E shëmtuara nuk ekziston!

Është aq e vështirë të besojmë se papërsosmëritë tona janë, në fakt, normale dhe të zakonshme. Është e vështirë të pranojmë se “mangësitë” nuk janë reale, dhe se e shëmtuara nuk ekziston.

Për nanën e padukshme: Është koha mos me të injoru ma!

Kjo fotografi është e turbullt me qëllim.
Nuk dua ta akuzoj një familje të caktuar, por po mundohem të hedh dritë mbi këto momente të vogla të mëmësisë të cilat mund të përfundojnë duke u ndjerë e izoluar dhe me keqardhje. Kjo fotografi e përshkruan këtë gjendje shumë mirë.

Alain Badio mbi Demokracinë dhe Imigrimin

Filozofi i njohur francez Alain Badio, në veprën e tij “Sarkozy C’gjëkafshe është” ka shaplosur mendimin e tij të artikuluar mbi disa koncepte politike të cilat mbizotrojnë në sferën sociale dhe politike të perëndimit.

Ernesto Sabato shkrimtari i madh argjentinas dhe lidhja e tij me shqiptarët..!

Ishte, si tani, fund prilli i vitit 1996 kur nga avioni zbriti në Rinas një burrë mbi të 80-at. Në kokë mbante një kapele të vendosur gjysmë mënjanë, me syze të errata dhe me një pardesy hedhur shkarazi mbi supet. Ishte Ernesto Sabato, shkrimtari argjentinas, me origjinë nga arbëreshët e Italisë. 

Stefan Cvajg: Shahu, loja bardhezi për mendjet me ngjyra!

Gjithë jetën time më kanë ngjallur interes monomanët, të cilët i sundon ideja e një pasioni të vetëm, sepse sa më të kufizuar të jenë njerëzit, aq më tepër i afrohen infinitit.

Këta janë 10 koleksionistët më të famshëm të librave (Foto)

Nuk e kam të lehtë të ndahem prej librave dhe, nëse po e lexoni këtë artikull, ndoshta kjo gjë iu ndodh edhe ju. Siç thotë Summer Brennan “çfarë lloj i degjeneruari dëshiron vetëm të ketë 30 libra (ose më pak) në të njëjtën kohë, qëllimisht?”

Ekonomisti i famshëm David Rose: Pesë gjëra kryesore që nuk mësohen në shkollë!

Profesionalizmi nuk është bashkim i diplomave dhe i kompetencave, por marrëdhënie dhe dashuri ndaj punës, por edhe ndaj kolegëve të punës.Ekonomisti i i famshëm dhe i vlerësuar, mentor dhe investitor, David S. Rose, mësimdhënës në Katedrën e Financave, Ndërmarrësisë dhe Ekonomisë në Universitetin Singularity, i është përgjigjur pyetjes “Cilat janë pesë leksionet të cilat nuk mësohen në fakultetet afariste?”

Aspasia, gruaja që dashuroi Sokrati!

Ku e mori Sokrati, figura themelore e filozofisë perëndimore, frymëzimin për idetë e tij origjinale për të vërtetën, dashurinë, drejtësinë, guximin dhe dijen? Studimi i ri që është kryer, zbulon se kur ishte i ri në Athinën e shekullit V-të Para Erës Sonë, ai u takua me një grua tepër të zgjuar, Aspasinë e Miletit.

A mund të jetë i drejtë një gjyqtar-robot?

Qeveria nuk është vendi ku mund të kërkosh zbatimin e risive teknologjike si inteligjenca artificiale. Por Ott Velsberg mendon të kundërtën. Si oficeri kryesor i të dhënave në Estoni, 28-vjeçari po mbikëqyr punën në vendin e vogël baltik për të futur inteligjencën artificiale në shërbimet që u ofrohen 1.3 milion qytetarëve atje.

Çfarë i ndodhi majmunit kur i injektuan gjene njeriu?

Shkencëtarët kinezë modifikuan gjenetikisht disa majmunë të species “ Rhesus Macaques”, duke shtuar në ADN-në e tyre një gjen njeriu, që përfshin rritjen e trurit. Ky hap u ndërmor për të vëzhguar zhvillimin e trurit të primatit jo-njerëzor. Le të shohim bashkë se si shkencëtarët arritën ta modifikonin ADN-në në specien Macaque dhe cilat ishin pasojat.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

ANTONIA POZZI – PORTI

Unë vij prej detesh t'largëta unë jam një anije e rrahur nga tallazet nga erërat brejtur nga dielli sfilitur nga uraganet unë vij prej detesh t'largëta ngarkuar me gjëra t'panumërta t'shpartalluara me fruta t'çuditshme t'kalbura me...

Karl R. Popper