Artikuj

Ballina Artikuj

Aspasia, gruaja që dashuroi Sokrati!

Ku e mori Sokrati, figura themelore e filozofisë perëndimore, frymëzimin për idetë e tij origjinale për të vërtetën, dashurinë, drejtësinë, guximin dhe dijen? Studimi i ri që është kryer, zbulon se kur ishte i ri në Athinën e shekullit V-të Para Erës Sonë, ai u takua me një grua tepër të zgjuar, Aspasinë e Miletit.

A mund të jetë i drejtë një gjyqtar-robot?

Qeveria nuk është vendi ku mund të kërkosh zbatimin e risive teknologjike si inteligjenca artificiale. Por Ott Velsberg mendon të kundërtën. Si oficeri kryesor i të dhënave në Estoni, 28-vjeçari po mbikëqyr punën në vendin e vogël baltik për të futur inteligjencën artificiale në shërbimet që u ofrohen 1.3 milion qytetarëve atje.

Çfarë i ndodhi majmunit kur i injektuan gjene njeriu?

Shkencëtarët kinezë modifikuan gjenetikisht disa majmunë të species “ Rhesus Macaques”, duke shtuar në ADN-në e tyre një gjen njeriu, që përfshin rritjen e trurit. Ky hap u ndërmor për të vëzhguar zhvillimin e trurit të primatit jo-njerëzor. Le të shohim bashkë se si shkencëtarët arritën ta modifikonin ADN-në në specien Macaque dhe cilat ishin pasojat.

Tradhtia, a duhet të pranohet apo të heshtet?

Ka ndodhur. A duhet t’ia pranosh dhe të rrezikosh të ndahesh, apo ta mbash për vete? A është heshtja më e keqe se vetë akti?

Përgjigja e kësaj pyetjeje do t’ju tregojë se ç’është më mirë të veproni.

Të dashurohesh në moshë 50 vjeçare!

Dashuri “të pjekura”, kurajoze dhe për shumë aspekte, më të kompletuara por edhe komplekse se ato rreth të 30-tave ose 40-tave, sepse na befasojnë në një fazë të jetës kur ne e njohim plotësisht vetveten.

Pse u përjashtua Petro Marko nga Fakulteti Letërsisë së Athinës?

Pse u përjashtua Petro Marko nga Fakulteti Letërsisë së Athinës?

Gjashta personalitete të mëdha që kurr nuk shkuan në shkollë!

 

  1. Thomas Edison

Thomasi i vogël nuk ka qenë kurr një nxënës i mirë në shkollë. Ai provoi të studioj deri në moshën 8 vjeçare, deri sa një ditë mësuesi i tij e fyu rëndë dhe prej asaj dite ai vendosi ta braktisë shkollën. Nëna e tij filloi duke i’a mësuar disa gjëra në shtëpi, por vetëm ato më baziket. Atij i pëlqente të lexonte, në veçanti vepra e Charles Dickens dhe të Shekespeare -it. Kur një ditë nëna e tij i’a dha një libër të quajtur “Shkolla e Fizikës” Thomasi menjëherë u bë një zbulues.

Dhuratat që na sjellin krizat: si t’i transformojmë sfidat e jetës, në mundësi!

Hapat e parë

E gjitha fillon rreth 12 muaj. Ne lëvizim në një botë të të rriturve që ecin në këmbë ndërsa ne zvarritemi; derisa të mbërthehemi në atë që na rrethon për t’u ngritur nga toka. Pastaj bie dhe ngrihemi përsëri. Ne do të biem shumë herë, por nuk na intereson, asgjë nuk do të qëndrojë mes nesh dhe dëshirës sonë për t’u ngritur. Do të duhen ditë, javë, ndoshta muaj, por në fund do të bëjmë vetëm hapin tonë të parë.

7 mrekullitë botërore të Leonardo Da Vinçit!

Vendi: një treg i zhurmshëm në qytetin e vogël toskan të Verrocchios. Viti: 1473. Nxënësi i një piktori, me flokë të verdhë dhe një pallto të shkurtër, rrëshket mes turmës së njerëzve. Ai i ngul vështrimin kafazëve të vegjël e të ngushtë, të mbushur me mace, qenë dhe zogj. “Sa kushtojnë”?,- pyet.

Katër probleme që “na i zgjidh” Stoicizmi!

Nga të gjitha filozofitë, stoicizmi mbetet ndoshta më e dobishmja dhe e nevojshmja për momentet tona të pasigurta, si dhe kur jemi të pushtuar nga paniku

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Tradhtia, a duhet të pranohet apo të heshtet?

Ka ndodhur. A duhet t’ia pranosh dhe të rrezikosh të ndahesh, apo ta mbash për vete? A është heshtja më e keqe se vetë...

Alexandre Dumas