Artikuj

Ballina Artikuj

Burrat që dashuruar princeshë Dianën!

Marrëdhënia jo e mirë e princeshës Diana me bashkëshortin e saj, princin Charles ishte vetëm maja e ajsbergut. Kronikat e të dashurve të saj para dhe pas divorcit mbretëror, vazhdojnë të shfaqen edhe 17 vjet pas vdekjes tragjike në aksidentin automobilistik në Paris.

Historia e shpikjes së librit!

Nga Ana Sofía Ramírez Heatley

Edhe pse një koncepti i librit është një numër i caktuar faqesh brenda një kopertine, librat kanë marrë forma kaq të ndryshme që përfshijnë edhe mungesën e faqeve, mundësinë për t’u hapur apo rishkrimi madje edhe ndërveprimi përmes lidhjeve.

Ti meriton dikë që do të bënte gjithçka për ty

Çdokush është unik në llojin e vetë dhe duhet të jetë tepër krenar për këtë gjë. Çdokush duhet ta bindë veten se meriton më të mirën. E meriton dhe pikë. Ti meriton një dashuri të vërtetë, një dashuri me dikë që ia vlen.

Detajet e një familje të lumtur!

Familja janë njerëzit që ndriçojnë zemrat tona, jo ata që na ofrojnë ditë të mbushura me trishtim dhe dobësi. Sepse nuk është i nevojshëm gjaku për të krijuar një lidhje: bashkimi i vërtetë lind nga besnikëria dhe dashuria, jo nga një mbiemër i përbashkët.

Dashuritë e mëdha vijnë pas gabimeve të mëdha…

“Ndoshta janë gabimet tona ato që krijojnë fatin tonë”, – ka thënë Carrie Bradshaë. Ndoshta fillimisht duhet të gabojmë për t’u ndjerë të plotësuar.

Zweig kujton Rilken: Ylli lirik dhe miku parisien

Shkëputur nga kujtimet e shkrimtarit Stefan Zweig mbi poetin e madh Rainer Maria Rilke 

Thonë se gjatë jetës sonë kemi dy dashuri të mëdha

Thonë se gjatë jetës sonë kemi dy dashuri të mëdha. Një me të cilin/cilën do të martohesh ose do të jetosh përgjithmonë, mund të jetë babai ose nëna e fëmijëve tuaj: me këtë person do të fitoni kuptueshmëri maksimale për të qëndruar së bashku në pjesën tjetër të jetës suaj.

Fjalim inspirues nga profesori para studentëve të tij!

Një ditë një profesor universiteti i pyeti studentët e tij, se sa mendonin se peshonte shishja e ujit që ai po mbante në dorë. “500 gramë” tha një student. “600 gramë” bërtiti një tjetër pas tij. Profesori pa drejt tyre dhe tha: “Në fakt, nuk kemi se si ta dimë peshën e saktë, nëse nuk e peshojmë shishen”.

Tre karakteristikat e marrdhënies së suksesshme!

Marrëdhëniet kërkojnë kohë që të forcohen, por disa persona nuk duan të kalojnë kohë duke zgjidhur problemet e marrëdhënies së tyre. Ata e kanë më të thjeshtë t’i japin fund lidhjes, se sa të mundohen për ta forcuar atë.

Historia e trishtë e Angeline Jolie!

Kur ishte fëmijë, ajo e kalonte shumicën e kohës në një zyrë të vogël pesë kate sipër apartamentit të së ëmës. Atë e ofendonin shpesh në fëmijëri, sepse ishte shumë e dobët dhe nuk vishej aq bukur sa shoqet e saj. Kjo gjë bëri që Jolie të vendoste të largohej nga shkolla në moshën 14 vjeçare.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Rainer Maria Rilke, “Letters to a Young Poet”

“Prandaj i dashuri zotëri, duaje vetminë tënde dhe provo të këndosh bashkë me atë dhimbjen që ajo ua shkakton. Sepse ata që i ke...

Voltaire

Irvin D. Yalom