Artikuj

Ballina Artikuj

14 zakone të përditshme të çifteve të lumtura

Nuk e dimë nëse këto gjëra i bëjnë këto çifte të lumtur, ose nëse i bëjnë ato thjesht nga lumturia, por të gjitha gjërat e mëposhtme janë zakone të çifteve që janë në një marrëdhënie të lumtur dhe të shëndetshme. Dhe kush thotë jo?

Pse i admirojmë njerëzit modest?

Njerëzit e përunjur, modestë, na pëlqejnë më shumë. Ata nuk rrëfehen përmes asaj që vërtet bëjnë, as përmes shfaqjeve me fishekzjarre.

Dritat shuhen kur zemrat ndizen!

Ndoqëm cdo  trishtim, heshtje e dhimbje, në cdo hap u tretëm ngadalë! I lamë pas të gjitha, mirëkuptimin, dashamirësinë. Rendëm turr e vrap të urrehemi e pak nga pak t’ja helmojmë ditët vitit!

5 premtime që çdo grua e fortë ia ka bërë vetes

Forca shpesh lind nga dhimbja, madje edhe trauma. Gratë që janë të forta shpesh, në kohë të ndryshme në jetën e tyre, janë ndjerë të dobëta dhe të pafuqishma. Forca që mbartin brenda tyre sot, nuk ka lindur nga ajri. Përkundrazi, kjo forcë është kultivuar dhe ushqyer me kujdes.

Tetë gënjeshtrat tipike të burrave!

Askush nuk duhet të ofendohet, po sipas një studimi të realizuar në Angli, burrat gënjejnë tre herë më shumë se sa gratë, dhe gënjejnë sidomos gratë. Pse?

Betejat e përditshme të atyre që mendojnë tepër

A jeni një prej tyre?

A e keni të vështirë ta “fikni” trurin për pak momente? A ndiheni të shqetësuar dhe të lodhur nga mendimet? Nëse po, ju jeni një mendimtar kronik.

Lidhja më e fortë me dikë nuk është ajo fizike, por ajo emocionale…

Ne jemi qenie njerëzore dhe tërhiqemi nga shumë aspekte prej njerëzve të tjerë. Edhe pse mund të mos duam ta pranojmë, tërheqja e parë për dikë vjen për shkak të paraqitjes së tij/saj. Kjo tërheqje fizike bën që ne të krijojmë një lidhje fillestare me atë person, por kjo lidhje mund të shuhet shumë lehtë në momentin që ne zbulojmë mbi karakterin apo personalitetin e tij/saj dhe shohim se nuk kemi shumë të përbashkëta.

Besnikëria është karakteristikë inteligjentëve

Rodolfo Llinas është një neuroshkencëtar kolumbian që ia ka kushtuar pjesën më të madhe të jetës studimeve të trurit. Ka drejtuar programin Neurolab të Nasës dhe akutalisht është drejtor në departamentin e psikologjisë dhe neuroshkencës së universitetit në Nju Jorku.

Kush e vrau Ana Frankun?

Anneliese Marie Frank  lindi më 12 qershor ,1929, në Frankfurt am Main; vdiq në fillim të muajit mars të vitit 1945 në KZ Bergen-Belsen. Ishte një femër gjermane-hebreje, që ishte fshehur me familjen e saj në Amsterdam, në kohën nacionaliste, por që nuk arriti t’i shpëtonte vdekjes para mbarimit të luftës.

14 fakte psikologjike shumë interesante!

1. Kënga juaj e preferuar ka gjasa të shoqërohet me një ngjarje emocionale.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Formula për një marrëdhënie të përjetshme, sipas Elena Ferrantes!

Marrëdhëniet në çift janë mishërim i pasigurisë. Nëse takojmë dikë që nuk e kemi parë prej muajsh, hezitojmë t’i themi: Të fala Frankos! E mira...

Dalai Lama