Artikuj

Ballina Artikuj

Katër strategji që i përdorin mediat për të na manipuluar. Të gjithëve!

Në ditët e sotme, kushdo që ka një sens minimal kritik, e di mirë se si mediat kryejnë detyrat e tyre, ndonjëherë duke keqinterpretuar të drejtën për informacion cilësor, që çdo demokraci duhet t’u garantojë qytetarëve të vet.

12 shpikjet e grave që e ndryshuan botën moderne!

Që nga biskotat me copëza çokollate tek materiali i antiplumb, duke kaluar nga medikamenti kundër kancerit dhe tek enëlarësja, shumë gjëra që i përkasin botës moderne u detyrohen grave dhe padrejtësisht kanë mbetur në anonimitet. Emrat e tyre nuk janë të famshme si Ada Lovelace, matematikania që krijoi kompjuterin apo edhe Mari Kyri, pionerja në fushën e radioaktivitetit.

Kështu i magjepsnin turmat diktatorët

Pse pikërisht ai? Sepse në një moment të caktuar të historisë një njeri i vetëm merr pushtetin dhe e ushtron në mënyrë despotike dhe pa kontroll? Gjenerata psikanalistësh kanë rrëmuar në biografitë e Hitlerit, Stalinit e Mussolinit në kërkim shenjash paralajmëruese apo psikopatishë që u kanë shpëtuar diagnozave.

Çfarë është dashuria? Përgjigjen fëmijët!

“Kur gjyshja u sëmur nga artriti, ajo s’mund të ngrihej dot nga krevati dhe aq më tepër të lyente thonjtë e saj të duarve që i pëlqente t’i lyente përherë. Kështu që gjyshi, që gjithashtu vuante prej një forme më të lehtë artriti, nisi t’ia lyente thonjtë gjyshes. Kjo është dashuria”. Rebeça, 12 vjeçe.

A janë gratë e pasura vërtetë të palumtura?

Është thënë se paratë nuk blejnë lumturi  dhe, për gratë e pasura, kjo mund të jetë e vërtetë. Një sociolog që bën hulumtime mbi jetën e familjeve të pasura në New York, thotë se nënat e pasura të cilat qëndrojnë në shtëpi janë persona që vuajnë dhe s’janë aspak të lumtura.

Pse duken kaq të bukura bisedat e orëve të vona?

Nuk ka rëndësi se çfarë karakteri ke, për aq kohë sa edhe ju e keni një pjesë të vetes që qëndron e fshehur gjatë ditës. Kjo pjesë përfshin një sërë emocionesh që ju i fshihni, si dhe një sërë ndjesish të tjera që ju nuk i shfaqni me botën jashtë.

Pesë veçoritë unike të personave që qajnë shpesh!

Emocionet nuk janë të gjitha njësoj, dhe as pranohen njësoj nga shoqëria jonë. Emocioni më i pranuar është lumturia, sepse ajo tregon siguri dhe sukses.

Femrat e forta e kanë më të vështirë ta gjejnë dashurinë e vërtetë

Nëse je një femër e fortë dhe e sigurtë në vete, me siguri e ke provuar në lëkurën tënde se sa e vështirë është të gjesh dashurinë e jetës. Femrat e forta kanë më shumë vështirësi në krijimin e një marrëdhënieje afatgjatë dhe të shëndetshme dhe faji, në fakt, nuk është i tyre.

Mesazhi brilant që përcjell filmi “Hachiko: A dog’s tale”

Ai është një nga filmat më të bukur dhe më prekës që ekzistojnë. Është e pamundur ta shohësh dhe të mos përlotesh me fundin e tij. Teksa lexon në fund të filmit edhe të dhëna që tregojnë se ai është bazuar në një histori të vërtetë, atëherë filmi bëhet edhe më i dhimbshëm për të gjithë.

Dashuria e vërtetë zgjat gjithë jetën. Nëse nuk zgjat, nuk ka qenë e vërtetë

Dashuria i reziston distancave, qetësisë së ndarjeve dhe ndonjëherë, edhe tradhëtisë. Pa falje, nuk ka dashuri. Madje shpesh thuhet “Më thuaj kush të ka falur më shumë, të të them se kush të do më shumë”.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Një mësim se si duhet të silleni me ziliqarët

Për fat të keq, të gjithë ne në një pikë do të ndeshemi ballë për ballë me vrazhdësinë, armiqësinë dhe zilinë. Dhe shumë prej...

F. Scott Fitzgerald