Paragrafe nga Libri

Ballina Paragrafe nga Libri

Hernan Casciari- PARANOJA E PASANIKUT TË RI

– PARANOJA E PASANIKUT TË RI

Në vitrinën e shitores “Dolce & Gabbanna” ka ca kuleta lëkure, që kushtojnë nga 800 euro. Ca metra më tej, në trotuar, një maroken shet kuleta identike, 15 euro njëra.

Fabula nga Aesop – “Gjuha”

GJUHA

Një herë e një kohë rronte një njeri shumë i zgjuar, por shumë i varfër.. Për të fituar bukën e gojës ky njeri punonte si kuzhinier tek një i pasur. I zoti mburrej për pasuritë që kishte, ndërkohë që nuk kish asnjë zgjuarsi.

Nga Dino Buzzati !

Po ti a ishe atë ditë? Më ke pritur? E nëse po, sa më ke pritur? Unë rendja për të mbërritur në kohë, duke dihatur, duke u penguar, mund të më merrnin për të marrë. Por do të ish dashur të fluturoja. Isha larg, i flakur tej nga jeta krejt papritmas, në një distancë ëe frikshme nga ty, që s’mund ta dije.

Letër e Lasgush Poradecit për Mitrush Kutelin (Graz, 22 shkurt 1930)

NJË POEMË PËR MIQËSINË SUBLIME

Letër e Lasgush Poradecit për Dhimitër Paskon – Mitrush Kutelin (Graz, 22 shkurt 1930)

Jorge Luis Borges – NGJARJE ME ARMIKUN

– NGJARJE ME ARMIKUN

Shumë vite isha fshehur e kisha pritur dhe ja, më në fund, armiku po vinte në shtëpinë time. E pashë duke ngjitur me zor të përpjetën e asaj suke. Mbante një shkop që, në duart e tij të plakura, nuk mund të ishte armë, por e përdorte për t’u mbështetur. Mezi e dëgjova trokitjen e tij të lehtë te dera ime.

Cristina Peri Rossi – KALËRIMI

Tregim

Një herë në javë, xhelatët kalëronin mbi viktimat e tyre. Por jo gjithmonë në të njëjtën ditë, ndryshe kalërimi do të humbiste tiparin e së beftës, që përbënte një nga tundimet e mëdha për ta; dita zgjidhej fare rastësisht, po ashtu, edhe kafsha për të kalëruar.

Gabriel Garcia Marquez- I MBYTURI MË I BUKUR I BOTËS

-tregim-

Fëmijët e parë që panë atë gjë të errët e të paqartë, e cila afrohej atje tutje në det, patën iluzionin se ishte një barkë armike. Më pas, kur panë se nuk kishte flamur dhe as direk, menduan se ishte një balenë.

Tregim nga Ernest Koliqi – HANË GJAKU

Kishin harrue se ishte vonë. Në qiell të mbramjes s’mbette ma as ma i lehti kujtim i tingujve të kumbonve prendimore.

Alberto Moravia – NJËJËS, SHUMËS

-Tregim-

Jam një grua e menduar, e heshtur dhe që ka qejf të dëgjojë. Mendimet e mia nuk i lë të rrjedhin; i ruaj për vete. Këtë gjë ma bën të lehtë fytyra ime palluqe, e buzëqeshur, gjithë mirësi.

DY RROBAQEPËSIT !

Two tailors discuss about scissors - 1896

Dy rrobaqepës, për vite të tëra, punonin përballë njëri-tjetrit. Prisnin e qepnin rroba pa u lodhur, ndërkohë që, herë pas here, edhe bisedonin me njëri-tjetrin, për gjëra të ndryshme.

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Kjo librari në Pensilvania është më e vjetër se vetë Shtetet...

Libraria më e vjetër në Amerikë dhe ndoshta edhe në botë, është në qytetin e quajtur Bethlehem  në Pensilvania, e cila punon për pothuajse...

Osho

Anton Chekhov