Poezi

Ballina Poezi

Dy Poezi nga Robert Shvarc !

Pa Titull

Pa shkak të kapë ka ‘i herë, o mik, trishtimi
e s’din çka ke e s’din ku të dhemb;
të duket natë kur n’qiell zbardhon agimi
e lulja vetë të duket veç nji gjemb,
kur t’kapë, o mik, trishtimi.

Disa Poezi nga Petraq Kolevica

– VEGIMI

Do shkojnë vitet me të shpejtë
Po do më shfaqet ky vegim:
Ajo – e heshtur dhe e zbehtë,
Ai-i zhytur në trishtim.

Pablo Neruda – Buzagazi Yt

– BUZAGAZI YT

Po të duash më lër pa bukë
edhe pa ajër më lër, veç
mos më lër pa buzagazin tënd.

Naim Frashëri – ZOGU DHE DJALI

– ZOGU DHE DJALI

Një zok të bukur zuri një djalë,
Ay po dridhej dh’e i thosh ca fjalë:
“Nukë të vjen keq që jam i mitur,
Si ti i vogël e s’jam dhe rritur?

Dritëro Agolli – PLESHTI (Poemë satirike)

– PLESHTI

1.
Pleshti me xixëllonjën,
ra në dashuri,
Pleshti xhuxh,
dhe i zi.
Dhe filloi akoma të ligej,
Dhe filloi akoma të nxihej.
I ati e shihte,
e bëhej vrer:
– Pse djalit shëndeti s’i merr ?

Malli i Nanës…

Malli i Nanës

Qëndron, e heshtur, ulur e strukur,
Aty, në atë vend, gjithmonë rri,
Pranë votrës se vjetër, ti edhe pret,
Se pritja për ty, aty rrënjë ka zënë,
E shpirtin, malli, ka vite që ta djeg,
Për aromën e djalit,
Oh, dhe nipit tënd!

“Shkëndijë E Diellit Ndaj Manushaqes” , Naim Frashëri

Shkëndijë e diellit ndaj manushaqes

Manushaqe bukuroshe,
Pse s’ngre kryetë përpjetë,
Po rri e mpit’ edh’ e qetë,
Pse s’zbukuroh e s’shëndoshe?

Dy Poezi Nga Mitrush Kuteli !

Çast lamtumire

Pra, bir, mos qaj: ky është ligji i qënies
Të vijë rrotull dhe të kthehet rishtaz
Përbrenda gjirit t’amës s’amëshuar
Të mosqënies.

Naim Frashëri – “Varfëria”

Varfëria

Ju, të pasur, kur rrini
Rreth zjarrit me gëzime,
Qeshni, hani e pini,
Xbaviti me dëfrime,

Mitrush Kuteli – “Ndërtimi”

Ndërtimi

I bie arës mes-për-mes
e deri në brez
e përmbi brez

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Një Tregim Për Miqësinë E Vërtetë…

Një natë mora një telefonatë nga një mik i mirë . U ndieva shumë mirë nga telefonata e tij. Gjëja e parë që më pyeti...

Anaïs Nin