Poezi

Ballina Poezi

Vdekja e të dashurës

Për vdekjen ai dinte ç’ish rrëfyer:
që vjen, na merr e në heshtje na flak.
Por kur ajo, nga ai e parrëmbyer,
jo, qetë prej syve te tij u mpak.

“Dashunia”, Hilë Mosi

Ça zemren teme keshtu sot pesh’ka çuemun?
Pse sot qetsi nuk kan’ kto mendt e mia? 

Disa poezi nga Teodor Keko

HIJA IME

Me hijen time ik në rrugë,
Ajo e sheshtë gjithë aq e zezë.
E di saktësisht se ç’mendoj unë,
Pjerrtas më sheh si një të mjerë.

Poezi nga Sokrat Habilaj

Të kisha thënë për lotin
Të kisha thënë se loti që rrjedh në faqe,
Është shpirt i vrarë që humbet për pak çaste…

“Rënia e dëborës” – poezia romantike e Kadaresë

Ismail Kadare, Albanian writer in February 2012.

Ty ndoshta nuk të shkoi ndërmend
Se qielli rastësisht s’u mbyll
Se kjo dëborë që shtroi kudo
Në të vërtetë ra për ty.

Miqt

 

Kot e ke, më tha ndërgjeja,
Njerëzit s’janë përherë miq,
Ti pandeh se ata të duan,
Por në fakt i ke “armiq”!

Po Të Mos Kishe Ekzistuar – Sokrat Habilaj

Po të mos kishe ekzistuar më parë,
Unë do të të krijoja vet patjetër.
Shpesh kam bërë plane si i marrë,
Duke të skicuar portretin në letër.

“Sikur edhe njiherë të kisha mujt me jetue jeten teme”

Sikur edhe njiherë të kisha mujt me jetue jeten teme,
unë do t’isha përpjekë që në jetën e re

Poezi nga Aleksander Pushkin

Ne kemi kohe qe nuk flasim,
Por s’jemi ndare pergjithmone.
Ne qe te dy kerkojme castin,
Qe te harrojme zenken tone.

Gratë – Skender Rusi

Ndonjëherë duhen gënjyer gratë,
Ato, me një re që shohin
krijojnë shira,
Po gjetën dy re e krijojnë një dimër,
Krijojnë erën dhe të tjera çudira! 

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Winston Churchill-i, dritëhijet e një udhëheqësi kontradiktor

Disftatat e para Në imagjinatën kolektive, Winston Churchill është një titan që i çoi britanikët drejt fitores në luftën kundër nazizmit. Aq shumë sa në...

Friedrich Nietzsche

Lao Tzu