Poezi

Ballina Poezi

Bob Dylan –NUK ËSHTË ERRËSUAR AKOMA

–NUK ËSHTË ERRËSUAR AKOMA

Hijet po bien
Dhe kam qënë këtu gjithë ditën
Shumë vapë është për të fjetur
Dhe koha përtej ikën
E ndiej që shpirti im
I shndëruar është në metal

Dy Poezi nga Robert Shvarc !

Pa Titull

Pa shkak të kapë ka ‘i herë, o mik, trishtimi
e s’din çka ke e s’din ku të dhemb;
të duket natë kur n’qiell zbardhon agimi
e lulja vetë të duket veç nji gjemb,
kur t’kapë, o mik, trishtimi.

Disa Poezi nga Petraq Kolevica

– VEGIMI

Do shkojnë vitet me të shpejtë
Po do më shfaqet ky vegim:
Ajo – e heshtur dhe e zbehtë,
Ai-i zhytur në trishtim.

Pablo Neruda – Buzagazi Yt

– BUZAGAZI YT

Po të duash më lër pa bukë
edhe pa ajër më lër, veç
mos më lër pa buzagazin tënd.

Naim Frashëri – ZOGU DHE DJALI

– ZOGU DHE DJALI

Një zok të bukur zuri një djalë,
Ay po dridhej dh’e i thosh ca fjalë:
“Nukë të vjen keq që jam i mitur,
Si ti i vogël e s’jam dhe rritur?

Dritëro Agolli – PLESHTI (Poemë satirike)

– PLESHTI

1.
Pleshti me xixëllonjën,
ra në dashuri,
Pleshti xhuxh,
dhe i zi.
Dhe filloi akoma të ligej,
Dhe filloi akoma të nxihej.
I ati e shihte,
e bëhej vrer:
– Pse djalit shëndeti s’i merr ?

Malli i Nanës…

Malli i Nanës

Qëndron, e heshtur, ulur e strukur,
Aty, në atë vend, gjithmonë rri,
Pranë votrës se vjetër, ti edhe pret,
Se pritja për ty, aty rrënjë ka zënë,
E shpirtin, malli, ka vite që ta djeg,
Për aromën e djalit,
Oh, dhe nipit tënd!

“Shkëndijë E Diellit Ndaj Manushaqes” , Naim Frashëri

Shkëndijë e diellit ndaj manushaqes

Manushaqe bukuroshe,
Pse s’ngre kryetë përpjetë,
Po rri e mpit’ edh’ e qetë,
Pse s’zbukuroh e s’shëndoshe?

Dy Poezi Nga Mitrush Kuteli !

Çast lamtumire

Pra, bir, mos qaj: ky është ligji i qënies
Të vijë rrotull dhe të kthehet rishtaz
Përbrenda gjirit t’amës s’amëshuar
Të mosqënies.

Naim Frashëri – “Varfëria”

Varfëria

Ju, të pasur, kur rrini
Rreth zjarrit me gëzime,
Qeshni, hani e pini,
Xbaviti me dëfrime,

MË TË POPULLARIZUARAT

Haruki Murakami

Alexandre Dumas

William James

MË TË LEXUARAT

Këtë shkrim duhet ta lexoni ngadalë!

Në këtë kohë të frikshme, kur mendojmë se po bie përherë e më shumë përqendrimi i vëmendjes sonë, është koha të ndalemi së shfletuari...

Pablo Neruda

Karl Marx

Sokrati