Poezi

Ballina Poezi

Dy gjysma dashurish – Sokrat Habilaj

Asgjë s’mund të jetë siç ishte më parë,
Sepse kemi brenda vetes diçka tepër.
Një gjysmë dashurie nga ty e vrarë,
Dhe atë që ruaj unë, gjysma tjetër.

ERË TRËNDELINE – Lasgush Poradeci.

Sesi m’ju lëndon dashurija!
Sesi m’ju lëndon pa pushim!
O lotët e syve të mija!
O klithmëz e tingëllit t’im!

Poezi nga Aleksander Pushkin

Ne kemi kohe qe nuk flasim,
Por s’jemi ndare pergjithmone.
Ne qe te dy kerkojme castin,
Qe te harrojme zenken tone.

MACJA E EGËR – Skënder Rusi

Dua të të dua prapë, po s’mundem!
Ti je kthyer e gjitha në një tjetër!
Nëpër hone humnerash do pranoj të puthem,
Por jo më me ty, macja ime e egër!

Në një copë qiell vetmohet fjala

Ti je nata e ftoftë e terri i zi
Në një copë qiell ku vetmohet fjala
Ti je andrra ndër mendimet tua që harrohesh lehtë

MIGJENI – KANGA SKANDALOZE

Një murgeshë e zbetë, që bashkë me mkatet e botës
bar dhe mkatet e mia mbi supet e vet të molisun,
mbi supat e verdhë si dylli që i ka puth hyjnia- kaloi rrugës së qytetit si ejll i arratisun…

MITRUSH KUTELI – BIE SHI

Bie shi,
Adrianë,
bie shi i qetë mbi qytet,
shi që më bluan e më vret,
dhe s’di ku të shkoj
nëpër Tiranë.

STEFANO BENNI – UNË TË DASHUROJ

Unë të dashuroj
dhe nëse s’të mjafton
qiellit yjet do t’ia zhvas
për të thurur kurorë me to
e qielli i zbrazët
nuk do të ankohet për çka humbi
sepse bukuria jote e vetme
universin do ta mbushë.

ADRIENNE RICH – DEDIKIM

E di që po e lexon këtë poezi
vonë, para se të lësh zyrën tënde
me të vetmen llampë të verdhë dhe një dritare që nxin
në plogështinë e një ndërtese të zhytur në qeti
kur ora e pikut ka kaluar me kohë.

Ali Asllani- HAKERRIM

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë,
nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças,
Për çakallin, nat’ e errët, është ras’ e deli ras’!

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

50 shprehje frymëzuese që do ta motivojnë secilin!

"Suksesi nuk është përfundimtar, dështimi nuk është fatal, guximi për të vazhduar përpara ka rëndësi." – Winston Churchill "Më mirë të dështosh me origjinalitet, se sa...

Frank Sinatra

25 thënie pozitive:

Fragmente nga “Hamleti”