Poezi

Ballina Poezi

LETRA PËR PIRAJEN NGA NAZIM HIKMET

Ç’gjë e bukur të të kujtosh ty:
mes lajmeve të fitores dhe të vdekjes,
në burg
kur mosha ime ka kaluar të dyzetat…

Andon Zako Çajupi- FSHATI IM

Maletë me gurë,
fushat me bar shumë,
aratë me grurë,
më tutje një lumë.

Më kot lodhesh Dielli yt nuk mjafton…

Asgjë,
ti nuk mund të bësh
zemrën e akullt të shkrish
Dielli yt nuk mjafton..

Poezi nga Rabindranath Tagore: – “Eja ashtu sic je..”

Eja ashtu si je, mos humb kohë me tualet,
Nëse gërsheti t’është prishur, apo flokun s’e ke drejt,
Nëse kordelin në bel s’e ke lidhur, nuk ka dert,

“Majtas dreqër, djathtas djaj” – Dritëro Agolli

Më gjurmon dikush patjetër
Dhe vërtet s’di nga t’ia mbaj…
Majtas vrap më dalin dreqër,
Djathtas vijnë e presin djaj

Poema 20 – Pablo Neruda

Vargjet më të trishta mund të shkruaj këtë natë.
Kur shkon era natën e në qiell këngën përhap.

Ti je unë dhe unë jam ti!!!

Në ç’kënd ,në ç’skaj të kësaj bote,?
ke ngritur strehën shpirti im…
Ti shpirt rebel i panënshtuar
krenar i lirë në vetmohim…

Herman Hesse – Trishtim

Ç’më ngrohte gjer dje plot shije,
Sot vdekja e mban në gji.
Lule pas lulesh bien
Nga pemë e trishtimit tani.

“Guri” – Dritëro Agolli

Në fshatin tim prej vitesh s’kisha qenë
Dhe malli më kish djegur e zhuritur,
Atje më dukej hëna tjetër hënë
Siç thosh dikur Naimi mendjendritur.

“Më Duket..”, Skender Rusi

Më duket se kam rënë me ty në dashuri,
M’a thonë sytë që vec ty të ndjekin!
M’a thonë fjalët që ty të pëshpërit,
M’a thonë hapat që drejt teje ecin!

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Gazetaria… profesioni më i mirë në botë, pasioni që s’njeh kufij!

Nga Gabriel Garcia Marquez Kur pyeta një herë në një universitet të Kolumbisë se çfarë provimesh aftësie apo të karakterit profesional iu nënshtrohen personat që...

Stefan Cvajg