Poezi

Ballina Poezi

Mitrush Kuteli – “Ndërtimi”

Ndërtimi

I bie arës mes-për-mes
e deri në brez
e përmbi brez

Ali Asllani – “Koka bën e koka vuan”

-Koka bën e koka vuan

Ç’ke moj zemër që rënkon!
Njëher’ varet trikollari, herën tjetër kryq i thyer…
Paska rar’ hallva prej qielli e ja nis një dallaver,
Mbushen xhepat me flori,
E qinosen ujk e dele për të bër’ një stan të ri!

A me nejt, a me ik?

A me nejt, a me ik?

Jam msue m’u rrit nën polenin e
atdhedashunisë
me nejt me durue dhimbjen e urisë
me kpucat e zbathuna si të Lulit gjeni
kam çue stervitet e mia të mdhaja.

Katran i Zi!

Katran i Zi!

Fjalët tua, të ashpra janë,
Shpesh vrasin dhe pa plumb,
Që dalin nga dhëmbët e tu,
Me zverdhjen, që për stoli kanë,

Në Një Ditë Si Kjo..!

Në një ditë si kjo do ta kujtosh,
Djalin e heshtur që shkruante poezi.
Do të ndjesh mall ta perqafosh,
T’i puthësh ballin, të kaftit sy.

Migjeni – “Vjeshta në parakalim”

Vjeshta në parakalim

Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyra tona,
Afshon erë e mekun, lëngon i zymtë dielli,
Lëngon shpirt’ i smum ndër krahnore tona,
Dridhet jet’ e vyshkun ndër gemba të një plepi.

Naim Frashëri – “Bagëti e Bujqësi”

Bagëti e Bujqësi

O malet’ e Shqipërisë e ju o lisat’ e gjatë!
Fushat e gjëra me lule, q’u kam ndër mënt dit’ e natë!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt’ e kulluar!
Çuka, kodra, brinja, gërxhe dhe pyje të gjelbëruar!
Do të këndonj bagëtinë që mbani ju e ushqeni,
O vendëthit e bekuar, ju mëndjen ma dëfreni.

Ndre Mjeda – “Liria”

Liria

O shqipe, o zogjt’ e maleve, kallzoni:
A shndrit rreze lirie n’ato maja;
mbi bjesh’ t’thepisuna e n’ograja,
ku del gurra e gjëmon përmallshëm kroni?

Ndoc Gjetja – “O ish-shokë! O ish-miq! O të dashur ish-ër!”

“O ish-shokë! O ish-miq! O të dashur ish-ër!”

Sot befas qielli i kujtesës m’u ça më dysh
dhe ndodhi para meje Zbulesa e Parë:
një univers i pasosur me rrëzëllime miqësish
të rroposura nga kataklizma e ndarjes.

Disa Poezi nga Jorgo Bllaci

Këndej armik, andej edhe më zi,
edhe në gjoks, edhe në shpinë plumba.
Kurse, me klithme, nëpër qiellin gri
përplasin flatrat tufa me pëllumba,

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Tragjedi e parealizuar

(Mesditë. Mòrgan, ulur në tezgën e tij mbanë rrugës ku punonte duke rregulluar ora, merr një vizitë krejt të papritur nga një mik i...

Viktor Hygo