Poezi

Ballina Poezi

Gomari i Babatasit

Ju rrugaça e sallahana
vagabonda, shakllabana,
rriqna t’ndyet, mikrobe të kqij
qi të mjerës ksaj Shqypni
thellë hi i keni në mushkni
pa dhimbë gjakun tuj ia pi,
por der kur, bre batakçi!

Por ti prapë thoshe jo

E trazuar më shikoje
Me sytë e thella pa mbarim
Ftyrën akull pa mimikë
Më thoje shpirti ka humbur

5 poezi të Dritëro Agollit që do t’i adhurojë secila grua

  1. GRATË PËR MUA

Kam dashur çdo grua pa masë,
Në rrugë, në dhomë e kuzhinë,
Madje dhe lart në tarracë,
Ku ndejnë rroba e fshijnë.

Veç 5 minuta

Hesht, rri e mos fol
Gzohu me prezencen tem
Ashtu qysh un’ gzohem me tanen

Varrosja e ndjenjave

Ndarjet s’i kam dashur kurr
Diçka të trishtë gjithnjë më kanë lënë
Por në disa ndarje zemra bëhet gur
Që të gjej ringjalljen e dhënë.

Miqt

 

Kot e ke, më tha ndërgjeja,
Njerëzit s’janë përherë miq,
Ti pandeh se ata të duan,
Por në fakt i ke “armiq”!

NËN QIELLIN E PËRFLAKUR TË QYTETIT

Qielli mbi qytet u përflak,
Zemra m’u kridh n’ëndrrime.
Më ndje sado pak,
o bukuri sublime!

TESTAMENT

Kur të vie ajo ditë E fundit,
në tespihun e jetës sime
Ju lus:

Mall

Ca pika shiu ranë mbi qelq.
Për ty unë befas ndjeva mall.
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.

Në mundsh…

Në mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh,
sa herë tek ti dyshojnë e s’të përfillin
por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh…

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Bertrand Russell

Demokracitë tona të mëdha janë ende të prirura të mendojnë se një njëri budalla është më shumë i prirur të jetë i ndershëm se...

Gautama Buddha