Poezi

Ballina Poezi

Mbase…

Mbase do të të takoj një ditë në mes të qytetit,
Atë ditë kur shpirti im ka pushuar së kërkuari,
Ti do më shfaqesh përballë në rrugën time,
Si çdo herë i bukur , i ëmbël por i harruar.

Jericho, “Kanga jonë” (Teksti)

Woman Silhouette at sunset on hill

 

Sa shpejtë vitet kaluan
Kjo këngë kujtimin ma sjellë
Sa lehtë të gjithë ne harruam
Dhembjen që kishim njëherë

I Dashur Atdhe!

Me vite jam larguar,
i dashur Atdhe,
por nuk të kam harruar,
se shumë i ëmbël je. 

Dëshira

Lermë t’i shoh plantacionet e trupit tënd;
Jam bujk i veçantë e si bujk më vjen mirë:
Dy buzët, qershitë me lëng,
Ku hesht një mall, një psherëtirë. 

Jepni për nënën

Ç’thot’ ajo e ve e gjorë,
-Mbretëreshë pa kurorë-
Faqe-çjerrur, lesh-lëshuar,
Shpirt e zëmër përvëluar;
Gjysm’ e vdekur: “O Shqiptarë,
Nënës mos ia bëni varrë!”
Mbahu, Nëno, mos kij frikë
Se ke djemtë n’Amerikë. 

Unë Do Të Dua

Unë Do Të Dua

Po të rrëzohet
edhe i mbrami i Kullës gur-
unë do të dua.

Një vajzë

Duke të puthur pa të dashur
në shpirt ai ty të plagoi,
buz’përgjakur nga t’kuqt e tu
si vrasës tinëz shkoi.

Shqypnia

Edhè hâna do t’ a dijë,
Edhè dielli do t’ két pá,
Se për qark ksaj rrokullije,
Si Shqypnija ‘i vend nuk ká!

Sikur…

Të bënim edhe një copë udhë bashkë
Çapat në ujë do t’i thaja
Për vdekjen më nuk do të qaja

Qyteti mbeti prapa nesh

Frori kërcënohej atë ditë me borë e acar
Thurte kurora t’bardha mbi drunj e pullaz’
Atëbotë stolisur ballin ta kam me luleborë
Pa miq e prindër shkuam të bënim kurorë

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

50 thënie nga Goethe

1. Çfarëdo mendon të bësh, apo e ke ëndërr, filloje. Guximi ka gjenialitet, pushtet dhe magji brenda. 2. Besoji vetvetes dhe do të dish të...

Franz Kafka

Platoni