Ballina Blog Faqe 2

E si mund të besosh dikë, kur nuk beson në Zot??

E si mund të besosh dikë, kur nuk beson në Zot??

Këtë herë krejt ndryshe, filloi vetë bisedën pa pyetje.
Ishte i fokusuar në kujtimet e tij…

Cristina Peri Rossi – KALËRIMI

Tregim

Një herë në javë, xhelatët kalëronin mbi viktimat e tyre. Por jo gjithmonë në të njëjtën ditë, ndryshe kalërimi do të humbiste tiparin e së beftës, që përbënte një nga tundimet e mëdha për ta; dita zgjidhej fare rastësisht, po ashtu, edhe kafsha për të kalëruar.

Gabriel Garcia Marquez- I MBYTURI MË I BUKUR I BOTËS

-tregim-

Fëmijët e parë që panë atë gjë të errët e të paqartë, e cila afrohej atje tutje në det, patën iluzionin se ishte një barkë armike. Më pas, kur panë se nuk kishte flamur dhe as direk, menduan se ishte një balenë.

Tregim nga Ernest Koliqi – HANË GJAKU

Kishin harrue se ishte vonë. Në qiell të mbramjes s’mbette ma as ma i lehti kujtim i tingujve të kumbonve prendimore.

Alberto Moravia – NJËJËS, SHUMËS

-Tregim-

Jam një grua e menduar, e heshtur dhe që ka qejf të dëgjojë. Mendimet e mia nuk i lë të rrjedhin; i ruaj për vete. Këtë gjë ma bën të lehtë fytyra ime palluqe, e buzëqeshur, gjithë mirësi.

Migjeni – “Vjeshta në parakalim”

Vjeshta në parakalim

Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyra tona,
Afshon erë e mekun, lëngon i zymtë dielli,
Lëngon shpirt’ i smum ndër krahnore tona,
Dridhet jet’ e vyshkun ndër gemba të një plepi.

Naim Frashëri – “Bagëti e Bujqësi”

Bagëti e Bujqësi

O malet’ e Shqipërisë e ju o lisat’ e gjatë!
Fushat e gjëra me lule, q’u kam ndër mënt dit’ e natë!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt’ e kulluar!
Çuka, kodra, brinja, gërxhe dhe pyje të gjelbëruar!
Do të këndonj bagëtinë që mbani ju e ushqeni,
O vendëthit e bekuar, ju mëndjen ma dëfreni.

Ndre Mjeda – “Liria”

Liria

O shqipe, o zogjt’ e maleve, kallzoni:
A shndrit rreze lirie n’ato maja;
mbi bjesh’ t’thepisuna e n’ograja,
ku del gurra e gjëmon përmallshëm kroni?

Ndoc Gjetja – “O ish-shokë! O ish-miq! O të dashur ish-ër!”

“O ish-shokë! O ish-miq! O të dashur ish-ër!”

Sot befas qielli i kujtesës m’u ça më dysh
dhe ndodhi para meje Zbulesa e Parë:
një univers i pasosur me rrëzëllime miqësish
të rroposura nga kataklizma e ndarjes.

Disa Poezi nga Jorgo Bllaci

Këndej armik, andej edhe më zi,
edhe në gjoks, edhe në shpinë plumba.
Kurse, me klithme, nëpër qiellin gri
përplasin flatrat tufa me pëllumba,

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Ayn Rand

Eksitojnë dy anë të secilës qështje: njëra anë është e mira, tjetra është e keqja, por ajo që qëndron në mes është gjithmonë më...

Timo Flloko – Miqtë

Elie Wiesel