Ballina Blog Faqe 3

Kujtimet e Shtëpisë

 Shtëpia

nga Warsan Shire

askush nuk e braktis shtëpinë

nga shtëpia ik vetëm kur ajo është goja e peshkaqenit

Charlie Chaplin (Fragment nga libri autobiografik, “Jeta ime”)

Gjatë këtyre shëtitjeve nuk më kujtoheshin asnjëherë ato që më thoshte ajo. Isha krejt i ekzaltuar, i bindur se një forcë mistike na ishte afruar dhe se bashkimi ynë ishte rezultat i një afiniteti të paracaktuar.

Dy poezi nga Andon Z. Çajupi

Naim Frashëri

Vdiq Naimi, vdiq Naimi,
moj e mjera Shqipëri!
Mendjelarti, zemërtrimi,
vjershëtori si ai!

Hernan Casciari- PARANOJA E PASANIKUT TË RI

– PARANOJA E PASANIKUT TË RI

Në vitrinën e shitores “Dolce & Gabbanna” ka ca kuleta lëkure, që kushtojnë nga 800 euro. Ca metra më tej, në trotuar, një maroken shet kuleta identike, 15 euro njëra.

Robert Shvarc – TINGËLLIMET E PLAGUEME

– TINGËLLIMET E PLAGUEME

Po flen qyteti, vlla, dremit qyteti…
Nuk ka as dritë, as hapat nuk kërcasin,
veç val’t e qeta, ku andrrat i tret deti…
Sa vjet kaluen, vlla, qëkurse mbeti

Petrit Ruka – KAM NJË LËMSH NË ZEMËR

– KAM NJË LËMSH NË ZEMËR

Kam një lëmsh në zemër,
E s’di kujt t’i rënkohem,
T’ju rënkohem maleve,
Zënë e më largohen,
Mjegull vënë përpara,
Sytë më qorrohen….

Fabula nga Aesop – “Gjuha”

GJUHA

Një herë e një kohë rronte një njeri shumë i zgjuar, por shumë i varfër.. Për të fituar bukën e gojës ky njeri punonte si kuzhinier tek një i pasur. I zoti mburrej për pasuritë që kishte, ndërkohë që nuk kish asnjë zgjuarsi.

Sepse të desha do të largohem!!

Je i vetmi njeri që nuk do të doja
të kisha pranë..
E di përse?
Sepse të desha.. 

ANISA MARKARIAN – DY BALLO PËR NJË MUZG

– DY BALLO PËR NJË MUZG

Ballëzhubrosur qënka deti im, këtë muzg prilli. Sytë përzhitur nga arturinat e diellit, lëvoren plasaritur nga kripa e tharë e djersës. Po buzët? Paskan humbur nën dantellën e mjekrës…

Bob Dylan –NUK ËSHTË ERRËSUAR AKOMA

–NUK ËSHTË ERRËSUAR AKOMA

Hijet po bien
Dhe kam qënë këtu gjithë ditën
Shumë vapë është për të fjetur
Dhe koha përtej ikën
E ndiej që shpirti im
I shndëruar është në metal

MË TË POPULLARIZUARAT

Një shaka e vogël!

Dalai Lama

John Lennon

MË TË LEXUARAT

Dan Brown

Besoni ose jo në Zot, ju duhet ta besoni këtë: kur ne si specie e braktisim besimin në një fuqi që është më e...

Anaïs Nin