Ballina Blog Faqe 381

Lao Tzu

Të qenurit i dashuruar thellësisht nga dikush tjetër, ju jep juve forcë, përderisa ta dashuroni thellësisht dikë tjetër, ju jep juve guxim.

Margaret Mitchell

Jo, e dashura ime, nuk jam i dashuruar në ty, jo më shumë se sa ti në mua dhe nëse do të isha, ti je personi i fundit që t’i tregoja ndonjëherë.

Ayn Rand

“Dashuria është përkulje, është admirim dhe triumf. Ajo nuk është një fashë për plagë të papastërta. Por, ata nuk e dijn këtë. Ata që flasin për dashurinë zakonisht janë ata që kurrë nuk e kanë ndjerë atë.

Jean-Jacques Rousseau, “Kontrata sociale”

“Personi i parë, i cili duke e rrethuar një copë tokë, i shkoi në mendje të thotë se kjo është e imja dhe se gjeti mjaftueshëm njerëz për ta besuar, ishte themelusi i vërtetë i shoqërisë.

Charlotte Brontë, “Jane Eyre”

“Për herë të parë e kam zbuluar se çka vërtetë mund të dua – të kam gjetur ty – ti je simpatia ime – vetja ime më e mirë – engjulli im i mirë – jam lidhur pas teje me një dashuri të fortë.

8 autorët të cilët e shkruajtën vetëm nga një libër dhe arsyeja pse e bënë këtë!

Të shkruash një libër është punë e vështirë. Nëse ai libër ka sukses, mund të ketë pastaj presion të madh mbi autorin që të krijohet prap diçka e tillë po aq e bukur. Ne e kemi bërë një listë të autorëve të cilët e kanë shkruar vetëm një libër në jetën e tyre dhe arsyen pse e kanë bërë këtë.

“Game of Thrones” dalin pamjet e para të serisë së 7të

  Premiera e kësaj serie është paraparë të jetë më 16 qershor, 2017, seri e cila pritet ta madhështoj skenën e televizioneve. Ky serial, plot mendime dhe biseda filozofike, nga momenti i lansimit, është bërë njëri ndër serialet më të shikuara në botë. Nga pamjet e para të serisë së 7të të publikuara nga HBO, e cila është titulluar “Ecja e gjatë” ne mund ta shohim Cersein, Daenerysin dhe Jon Snow në një bisedë të gjatë me Iron Throne.

  Milan Kundera

  Qentë janë lidhja jonë me parajsën. Ata nuk e njohin të keqen, gjelozin ose pakënaqësin. Të ulesh me një qenë pranë një kodre të gjelbëruar në një mbrëmje të lavdishme, është dikur të jesh prap në kopshtin e Edenit, atje ku të mos bësh asgjë nuk ishte e merzitshme – por ishte paqja.

  Stefan Zweig

  Forca e një dashurie nuk mund të matet kurrë saktë kur njeriu e vlerëson atë nga forca që e lind dhe jo nga tensioni që ndjehet më parë, nga ajo hapësirë e zgavërt dhe e errët zhgënjimi e vetmie, që u paraprin të gjitha ngjarjeve të mëdha të zemrës. Edgarin e mundonte prej kohësh pesha e tejrëndë e ndjenjave të pakonsumuara dhe tani ai u derdh krahëhapur drejtë njeriut, të parë, që dukej se e meritonte dashurinë.

  “E fshehta përvëluese”, Stefan Zweig

  Vincent Van Gogh

  Nëse e dashuroni vërtetë natyrën, ju do të gjeni bukuri çdokund.

  MË TË POPULLARIZUARAT

  Dr. Seuss

  Voltaire

  MË TË LEXUARAT

  Rrëfimi për shitësin e gështenjave, nga Qemal Stafa!

  E shihja çdo mëngjes, kur shkoja në shkollë. Gjithmmonë në të njajten skutë, e njajta fytyrë zeshkane, e mblueme me lesh të gjatë, që lëshonte...

  Karl Marx