Ballina Blog Faqe 4

Dy Poezi nga Robert Shvarc !

Pa Titull

Pa shkak të kapë ka ‘i herë, o mik, trishtimi
e s’din çka ke e s’din ku të dhemb;
të duket natë kur n’qiell zbardhon agimi
e lulja vetë të duket veç nji gjemb,
kur t’kapë, o mik, trishtimi.

Disa Poezi nga Petraq Kolevica

– VEGIMI

Do shkojnë vitet me të shpejtë
Po do më shfaqet ky vegim:
Ajo – e heshtur dhe e zbehtë,
Ai-i zhytur në trishtim.

Pablo Neruda – Buzagazi Yt

– BUZAGAZI YT

Po të duash më lër pa bukë
edhe pa ajër më lër, veç
mos më lër pa buzagazin tënd.

Nga Dino Buzzati !

Po ti a ishe atë ditë? Më ke pritur? E nëse po, sa më ke pritur? Unë rendja për të mbërritur në kohë, duke dihatur, duke u penguar, mund të më merrnin për të marrë. Por do të ish dashur të fluturoja. Isha larg, i flakur tej nga jeta krejt papritmas, në një distancë ëe frikshme nga ty, që s’mund ta dije.

Letër e Lasgush Poradecit për Mitrush Kutelin (Graz, 22 shkurt 1930)

NJË POEMË PËR MIQËSINË SUBLIME

Letër e Lasgush Poradecit për Dhimitër Paskon – Mitrush Kutelin (Graz, 22 shkurt 1930)

Naim Frashëri – ZOGU DHE DJALI

– ZOGU DHE DJALI

Një zok të bukur zuri një djalë,
Ay po dridhej dh’e i thosh ca fjalë:
“Nukë të vjen keq që jam i mitur,
Si ti i vogël e s’jam dhe rritur?

Dritëro Agolli – PLESHTI (Poemë satirike)

– PLESHTI

1.
Pleshti me xixëllonjën,
ra në dashuri,
Pleshti xhuxh,
dhe i zi.
Dhe filloi akoma të ligej,
Dhe filloi akoma të nxihej.
I ati e shihte,
e bëhej vrer:
– Pse djalit shëndeti s’i merr ?

Jorge Luis Borges – NGJARJE ME ARMIKUN

– NGJARJE ME ARMIKUN

Shumë vite isha fshehur e kisha pritur dhe ja, më në fund, armiku po vinte në shtëpinë time. E pashë duke ngjitur me zor të përpjetën e asaj suke. Mbante një shkop që, në duart e tij të plakura, nuk mund të ishte armë, por e përdorte për t’u mbështetur. Mezi e dëgjova trokitjen e tij të lehtë te dera ime.

Kthim në vite..nostalgji!!!

Kthim në vite..nostalgji!!!

U mbush hëna edhe këtë herë si përherë.
Kjo mbrëmje erdhi disi çuditshëm,jo si të tjerat.
Diku ulur në njē restorant në bregun e detit.
Unë,vala dhe gota me verën e bardhë rrëshket midis
gishtave të mi.

Malli i Nanës…

Malli i Nanës

Qëndron, e heshtur, ulur e strukur,
Aty, në atë vend, gjithmonë rri,
Pranë votrës se vjetër, ti edhe pret,
Se pritja për ty, aty rrënjë ka zënë,
E shpirtin, malli, ka vite që ta djeg,
Për aromën e djalit,
Oh, dhe nipit tënd!

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Letër për ty…

"Ka kaq shumë kohë që nuk jemi parë. Takuar… takuar kemi harruar kurë. Por thellë brenda nesh shkojmë dhe vijmë. Zgjohemi gjithnjë nga trokitjet...

Sigmund Freud