Kanabisi ose Marijuana siç njihet gjerësisht është një bimë e cila përmban një kimikate psikoaktive të quajtur kanabinoidet. E mashtron trurin të prodhojë hormone që i bën përdoruesit të ndjehen të qetë dhe të lumtur. Ka përbërës të ndryshëm kimikë që gjenden në kanabis, por ka dy kimikate kryesore që luajnë role më të mëdha, tetrahidrocannabinol (THC) dhe kanabol (CBD). THC jep një efekt që e bën përdoruesin të ndjehet i uritur dhe i bezdisshëm ndërsa CBD jep ndjenjën e qetë dhe të heshtur.

Këto dy komponime mund të gjenden në lloje të ndryshme të kanabisit, kështu që përdoruesit duhet të edukohen se çfarë lloj marihuane përdorin. THC mund të jetë më e fortë se CBD por të dy mund ti ndihmojnë përdoruesit që kanë dhimbje. Kjo mund të jetë një nga arsyet pse, bazuar në hulumtime, 22% e amerikanëve blejnë “barin” në internet për t’u çlodhur ose si një depresionues. Ata nuk duhet të fajësohen, sepse ndryshe nga kafja dhe cigaret, marihuana është një opsion i shëndetshëm për tu qetësuar dhe përqendruar.

Efektet e kanabisit

Kanabisi ka efekte të ndryshme në varësi të mënyrës se si e konsumoni atë. Mund ta përzieni me “cookie-n” tuaj ose “Broënie-n” dhe mund të blini edhe disa çamçakëza që kanë marijuanë në të. Efektet gjithashtu ndryshojnë në varësi të njerëzve. Disa njerëz që kanë sëmundje kronike në veshka dhe mushkëri nuk këshillohet të përdorin kanabis pasi nuk do të ndihmojë në rikuperimin e tyre. Njerëzit të cilët do t’i nënshtrohen operacionit gjithashtu nuk do të këshillohen ta përdorin atë sepse mund të ndikojë në efektin e anestezisë.

Më poshtë janë disa nga efektet pozitive:

I qetë – Gëlltitja e çdo lloj kanabisi mund t’ju ​​bëjë të ndjeheni të qetë dhe të heshtur. Ajo gjithashtu i ndihmon njerëzit me ankth që të mos ndjehen të shqetësuar në çdo kohë. Disa njerëz me epilepsi përdorin edhe kanabis për të pakësuar konfiskimet që përjetojnë.

Shqisa të zmadhuara – Disa njerëz që përdorin kanabis ndiejnë se shqisat e tyre janë të ngritura. Ata mund të shohin ngjyrat më të ndritshme, ata mund të nuhasin erërat më aromatike dhe veshët e tyre bëhen më të ndjeshëm ndaj tingullit.

Dhimbje e reduktuar – Përdoruesit e marijuanës gjithashtu pohojnë se kanabisi është një ndihmë e madhe kur keni dhimbje kronike. Ai gjithashtu lehtëson dhimbjet e kokës dhe dhimbjet e shpinës për njerëzit e stresuar. Fakti që mashtron trurin për të prodhuar hormone të lumtura, kjo e bën të zvogëloj dhimbjen.

I uritur – Kanabisi mund t’ju ​​bëjë të ndjeheni të uritur, kështu që mund ta bëni atë një mundësi që ai të ndihmojë njerëzit që kanë çrregullim në të ngrënë. Ai vlen më shumë për ata me “Bulimia” ose “Anorexia”; njerëz që luftojnë me ngrënien sepse kanë frikë të fitojnë peshë.

Efektet negative:

Përzierje – Shumë dozë e kanabisit mund të shkaktojë dridhje dhe pas saj është vjellja. Ashtu si gjithçka, edhe konsumimi i tepërt i barit është i keq. Nga përzierja tek halucinacionet, dhe më keqja që vjen pas tyre është humbja e vetëdijes.

Ankthi – Edhe pse tashmë është vërtetuar se kanabisi mund të ndihmojë në pakësimin e ankthit, ekzistojnë shanset që ai gjithashtu mund ta përkeqësojë atë. Vartësia nga ndonjë ilaç është negativ dhe nuk këshillohet, kështu që njerëzit duhet të bëjnë kërkime ose të pyesin një doktor të dijshëm për të, para se ta konsumoni shumë atë.

Humbja e kujtesës – Njerëzit të cilët po bëhen të varur nga Kanabisi mund të pësojnë humbje të kujtesës. Tashmë është përmendur që bari mund t’ju bëjnë të ndiheni të qetë, por gjithashtu ju bën të harroni ndjenjën e kohës dhe rëndësinë e gjërave për shkak të asaj se sa relaksuese mund t’ju bëjë të ndjeheni.  Është mirë që ndonjëherë të ndiejmë presion sepse na bën të ndihemi të gjallë

Ekuilibri

Kur përdorim kanabis, duhet të dimë se si të ekuilibrojmë jetën dhe relaksin. Është mirë që zbulojmë diçka që na ndihmon të gjejmë paqen e brendshme kur gjërat shkojnë në mënyrë kaotike, por duhet të dimë që kjo botë kaotike në të cilën jetojmë është akoma e vërtetë. Por, si ta ekuilibrojmë përdorimin e Kanabis?

Vetë-përmbajtja – çdo gjë që hamë ose bëjmë është e mirë për aq kohë sa dimë ta bindim veten se duhet të përdoret vetëm me masë të caktuar. Kanabisi nga ana tjetër, duhet të përdoret në masë të caktuar për të parandaluar varësinë. Ne duhet të kujtojmë se kur ai bëhet varësi, nuk është më e dobishme.

Konsultime – Personat që përdorin ose do të përdorin kanabis duhet së pari të konsultohen me një ekspert. Pyesni një mjek i cili i kupton përfitimet që mund të ju japin kanabisi, në mënyrë që të edukoheni se si do të veproni duke e përdorur atë.

Edukohuni – Nëse nuk keni mjete për t’u konsultuar me një ekspert përpara se të përdorni kanabis, mund të bëni edhe hulumtime. Kjo do t’ju ndihmojë të bëheni më të vetëdijshëm në lidhje me efektet negative dhe pozitive të përdorimit të tij. Ju gjithashtu mund të gjeni grupe mbështetëse të cilët do të jenë atje për ju kur kohët keqësohen dhe kur përdorimi barit tashmë po bëhet problemi juaj dhe jo një zgjidhje

Dallimi midis THC dhe CBD

THC dhe CBD janë substanca që janë të pranishme në Marijuanë. Produktet e etiketuara me THC dhe CBD ndryshojnë nga ushqimi, vajrat zbutës dhe madje edhe lodrat seksuale. Tetrahidrocannabinol ose i njohur gjerësisht si THC është një substancë që mund të gjendet në kanabis. Kjo substancë, kur përqendrohet dhe konsumohet në doza të mëdha, mund të bëjë që dikush të ndjehet i lartë ose “High”. Ndjenja e lartë përfshin halucinacione dhe rrahje të parregullta të zemrës ndonjëherë. Nga ana tjetër, Cannabinol ose i njohur gjerësisht si CBD, ka një efekt më të lehtë. Përdoruesit që preferojnë CBD janë kryesisht njerëz me ankth dhe kanë thjesht nevojë për relaksim. Si përfundim, të dyja mund ti ndihmojnë njerëzit të pushojnë, por THC mund të ketë një efekt negativ kur nuk përdoret në mënyrë të përmbajtur.

Gëlltitja

Kanabisi mund të konsumohet në mënyra të ndryshme. Mënyrat janë si më poshtë:

Pirja e duhanit – Disa e përdorin kanabisin si cigare. Vendosja e saj në letër lëvizëse mund ta bëjë atë të duket dhe të ndjehet si një cigare

Ushqimi – Njerëzit po përziejnë gjithashtu barin me ushqimin, kryesisht deserte. Ngrënja e tij gjithashtu mund të ngadalësojë efektin e tij, për këtë arsye disa njerëz preferojnë ta konsumojnë atë në këtë mënyrë.

“Nën-gjuhë” – Kjo metodë përdoret nga njerëz që nuk duan të konsumojnë marijuanë por dëshirojn të ndiejnë efektin e saj. Një shembull i kësaj metode është përdorimi i shiritave qetësues të dhimbjes të përzier me marijuanë që jepen në lëkurë kur aplikohen. Përdoruesi nuk e ka ngrënë atë, por ai mund ta ndiejnë efektin sepse e përdor atë në trupin e vetë.

Dobësimi i efektit të Kanabisit

Efekti afatgjatë i Kanabisit varet nga përdorimi. Njerëzit që e përdorin atë në mënyrë të moderuar dhe vetëm kur është e nevojshme, ndjehen të lumtur dhe të kënaqur me ndihmën që marrin, por njerëzit që e abuzojnë atë kanë tendencë të jenë më shumë si të varur nga droga. Ka fëmijë me probleme të lëkurës që përdorin kremra të injektuar me marijuanë për të ndihmuar në kurimin e alergjisë së tyre. Kjo është një metodë aktuale që nuk ndikon në sistemin nervor i cili rezulton te një përdorues i shëndetshëm afatgjatë i marijuanës. Ata njerëz që përdorin marihuanën si cigare mund të hasin në çështje më afatgjata sepse efekti është brenda trurit. Në fund të ditës, përdëri varet nga përdoruesi se në çfarë mase e përdor ose abuzon me këtë kimik.

Përfundim

Si përfundim i kësaj, ende varet nga përdoruesi nëse ata do të abuzojnë me magjinë e Kanabisit në shërimin e shëndetit mendor dhe fizik. Gjithçka duhet të përdoret në masë të caktyar në mënyrë që të kemi një stil jetese të ekuilibruar. Kanabisi nuk është i mirë për të gjithë, kështu që një vizitë te mjeku ose terapisti juaj është një ndihmë e madhe në përcaktimin e zgjidhjes së ankthit tuaj dhe problemeve të tjera shëndetësore. Në fund të fundit, janë vendimet tuaja që do t’ju bëjnë të fluturoni lart ose të bini poshtë./filozofia.al

Autore: Elizabeth Williams
Në shqip nga filozofia.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu