Ju po kaloni ditën tuaj, dhe papritmas nuk mund të merrni frymë. Ju nuk mund ta kuptoni pse por ndjeheni sikur po mbyteni, dhe nuk ka njeri përreth që t’ju ndihmojë. Pavarësisht sa me zë të lartë bërtisni, askush nuk ju dëgjon. Ju jeni vetëm, duke e humbur frymën tuaj dhe duke luftuar e vetme.

Ky është ankth. Ankthi bëhet një pjesë e madhe (e dhimbshme) e jetës tuaj. Ju konsumon. Ai ju bën të ndjeheni të pafuqishëm dhe të frikësuar për jetën tuaj.

Nëse jeni një grua që vuan nga ankthi, me siguri i keni rojet lart. Ju jeni gjithmonë në skaj, shqetësoheni dhe ndiheni e frikësuar se diçka e keqe do të ndodhë.

Kjo është arsyeja pse ju dashuroni ndryshe nga gratë e tjera. Kur jeni e dashuruar, ju doni me gjithë zemër. Ju e doni partnerin tuaj aq shumë sa që ai bëhet i vetmi i juaj, streha juaj nga bota dhe vendi juaj i sigurt.

Kjo është mënyra se si çdo grua me ankth dashuron ndryshe:

Ajo ka nevojë për inkurajim të vazhdueshëm

Ajo ka nevojë për një partner të durueshëm. Ajo ka nevojë për dikë që nuk do të irritohej kur ajo e pyet 12 herë nëse ai do ta linte ndonjëherë atë. Ankthi i saj ndonjëherë e merr më të mirën prej saj dhe ajo ka nevojë për kujtesë të vazhdueshme se ai e do atë dhe se ai nuk do ta braktisë atë.

Dhe kur ajo i kërkon ai ta përsëri veten disa herë, kjo nuk ndodh sepse ajo nuk i beson atij. Por kur ankthi i saj futet brenda, e vetmja mënyrë për tu qetësuar është që partneri i saj ta sigurojë atë që ai nuk po largohet askund. Se ai do të jetë gjithmonë pranë saj.

Ajo ka nevojë të ndihet e sigurt

A jeni person tepër mbrojtës? Shkëlqyeshëm. Një grua me ankth duhet të ndjehet e sigurt në marrëdhënie çdo herë. Edhe pse ajo mund të jetë e pavarur, ajo ende ka nevojë për dikë që të kujdeset për të. Ajo duhet të dijë që i dashuri i saj kujdeset për të aq sa ajo kujdeset për të.

Sepse një grua që jeton me ankth nuk dëshiron një dashuri të rastit. Ajo dëshiron një partner i cili do të jetë vendi i saj i sigurt kur bota bëhet shumë e rëndë për të. Dhe ajo do të jetë rrjeti i saj i sigurisë gjithashtu, ajo do të jetë gjithmonë atje për të, duke besuar dhe mbështetur atë.

Ajo kërkon garanci të mëdha

Ajo do të jetë gjithmonë e vërtetë për partnerin e saj sepse është e vërtetë për veten e saj. Ajo nuk shtiret për asgjë. Kur ndihet e lumtur, ajo shkëlqen. Kur është e trishtuar ajo copëtohet. Partneri i saj gjithmonë mund ti tregojë se çfarë po ndjen sepse çdo emocion shfaqet në fytyrën e saj.

Kjo është arsyeja pse ajo krijon lidhje të thella me njerëzit në jetën e saj. Ajo nuk ka shumë miq, por ata të paktë që i ka – ata e njohin zemrën dhe shpirtin e saj. Kur ajo e lejon dikë në jetën e saj, ajo e bën atë me gjithë zemër.

Ajo do të të dashurojë si askush tjetër më parë

Ajo mund të bëhet e tëpërt ndonjëherë. Por, ajo do të të dojë në atë mënyrë që askush nuk të ka dashur më parë. Dhe mund të jeni i sigurt se dashuria e saj është e vërtetë. Ju jeni për të më sesa thjesht një partner romantik. Ju bëheni i besuari i saj, mbrojtësi dhe dashnori.

Dhe ajo gjithmonë do t’ju bëjë të ndjeheni të dashur dhe do të përpiqet të bëjë çdo gjë për t’ju bërë të ndjeheni të lumtur dhe të vlerësuar.

Ankthi është një çrregullim që kontrollon zemrën dhe trupin tuaj. Dëgjimi i fjalëve «duhet të flasim» mund ta hedhë personin që vuan nga ankthi në modalitetin e fluturimit ose të luftimit. ‘Duhet të kuptoj se çfarë dua në jetë’ i heq zemrat e tyre.

Përplasjet janë të vështira për këdo, por kur bëhet fjalë për një person që lufton ankthin ato mund të jenë shkatërruese. Humbja e dikujt që ajo i besonte dhe e donte me tërë qenien e saj, me të vërtetë mund të ndjehet si vdekje për të.

Prandaj, kini kujdes nëse po takoni një vajzë me ankth. Nëse nuk jeni gati për intensitetin e dashurisë së saj, ju lutem mos filloni asgjë me të./filozofia.al

Autore: Mary Wright
Në shqip nga filozofia.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu