Ballina Blog Faqe 2

“Na ishte një herë një mbret që besonte në paqe…” – rrëfim nga Paulo Coelho

0

Na ishte një herë një mbret, në mbretërinë e të cilit jetonin vetëm njerëz të lumtur, pavarësisht se në territoret që rrethonin mbretërinë e tij, kishte luftëra të pafund.

Pjesë nga kryevepra “Pushtimi i lumturisë”, Bertrand Russell

0

“Shumë zili që duken pastër profesionale, kanë në të vërtetë burim seksual. Njeriu që është i lumtur me martesën dhe me fëmijët e tij, vështirë se do t’ua ketë zili njerëzve të tjerë për pasurinë e tyre më të madhe dhe për suksesin, gjithnjë përderisa do të ketë mjaft mjete në dispozicion që fëmijët e tij t’i qojë në rrugë të drejtë ashtu siç e mendon më së miri.

Ata gjithmonë kthehen! Ja përse e bëjnë këtë!

0

 

Kur bëhet fjalë për botën e dashurisë, unë besoj fuqimisht në dy gjëra: Aty ku ka vullnet, aty ka edhe zgjidhje dhe në fund të fundit, ata gjithmonë kthehen.

20+ thënie nga Rumi

0

1. “Ndonëse rruga s’merr kurrë fund, bëj një hap përpara dhe vazhdo të ecësh, mos ke frik nga largësia. Në këtë rrugëtim, lëre zemrën të jetë udhërrëfyesja jote kur trupi ngurron dhe është mbytur nga frika.”

Fjala, superfuqia e grave

0

“Jam mësuar edhe me meshkuj që i kanë thënë grave pa pikën e turpit se nuk janë më të nevojshme në kompani që prej momentit që kanë lindur fëmijë, ose i kanë thënë se gratë të cilat bëhen nëna vjedhin kompaninë. Dhe kështu, me kohën, kam mësuar se kujt duhet t’i besoj dhe si t’u jap zgjidhje situatave thjesht duke folur. Duke folur me gra të tjera.”

Slavoj Žižek: Një lloj i ri komunizmi mund të lindë pas pandemisë!

0

Në një intervistë telefonike, Slavoj Zizek flet për ndjenjën e solidaritetit që po lind në këtë situatë, në dështimin e shumë organizmave botërorë dhe zhvlerësimin e populizmave. Por çfarë i mungon më shumë këto ditë? Libraritë. “Libraritë janë ndër vendet e vetme ku ke mundësi për zgjedhje kulturore. Nuk i duroj dot algoritmet e Amazon apo Netflix, sepse të sugjerojnë atë që ato mendojnë se të pëlqejnë, pa të dhënë mundësinë e zbulimit të gjërave të reja”, thotë ai.

Historia e patreguar e Frojdit: Si e shtyu drejt vetëvrasjes mikun gjenial, për një grua!

0
Lou Andreas Salome

 

Lou-Andreas Salome kishte refuzuar propozimin për martesë nga Niçja, ndërsa kishte qenë muza e Rilkes dhe adhurohej nga Frojdi. Por ishte edhe e dashura e Victor Tausk, nxënësit më të mirë të Frojdit që në vitet më të vështira u braktis nga ky i fundit duke e çuar drejt vetvrasjes. Një histori dashurie, idesh dhe rivaliteti mes mjeshtrit dhe nxënësit.

Librat ju ndihmojnë të luftoni ankthin dhe depresionin!

0

Çfarë të lexoni dhe çfarë të evitoni

Librat na shpëtojnë nga ankthi, janë antidotët perfektë. Nuk e themi vetëm ne, e thotë shkenca dhe mbi të gjitha e thonë ata që e kanë provuar vetë ç’do të thotë të jetosh çdo ditë me ankth dhe prag depresioni.

Njëra ndër letrat më të bukura të dashurisë – Remarku i shkruan të dashurës!

0

Mendoni se letra e vetme e bukur e dashurisë është ajo e Tatjanës drejtuar Onjeginit? Duhet të lexoni edhe letrën e shkrimtarit Erich Maria Remarque drejtuar të dashurës së tij, Marlene Dietrich, dhe me siguri do ta rimendoni edhe një herë se cila është më e bukura.

10 sjelljet e një femre të dashuruar marrëzisht!

0

Të biesh në dashuri me një femër është një nga gjërat më të bukura dhe më të veçanta që mund të ndodhin në jetë. Problemi i parë që të shtrohet është fakti, nëse edhe ajo të do mbrapsht apo jo. Por cilat janë dhjetë sjelljet e një femre të dashuruar?

MË TË POPULLARIZUARAT

MË TË LEXUARAT

Fjalim frymëzues nga Arnold Schwarzenegger!

Njerëzit më pyesin gjithë kohës: “Cili është sekreti yt i suksesit?”. Shumë të rinj marrin këshilla nga prindërit, mësuesit, nga të gjithë. Gjëja më e...